Türk Telekom’un kredi notu yükseldi

0

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poors (S&P) Türk Telekom’un kredi notunu BBB-‘ye (yatırım yapılabilir seviye) yükseltti. Bu artışla beraber Türk Telekom, nadir görülen bir başarı ile ülke notunu aşan sayılı Türk şirketlerinin arasına katıldı.

S&P, Türk Telekom’un 2014 Haziran ayında gerçekleştirdiği 1 milyar dolarlık başarılı tahvil ihracıyla likidite pozisyonunu geliştirdiğini vurguladı. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşunun açıklamasında “Kısa vadeli borçlarını azaltması ve likiditesini iyileştirme kararlılığı Türk Telekom’un notunun yatırım yapılabilir seviyeye (BBB- veya daha yüksek) gelmesini daha da destekledi” denildi.

Aynı zamanda, Türkiye’nin 2 farklı vade ile yapılan ilk ve gelmiş geçmiş en büyük banka harici şirket tahvili ihracı olan ve geniş bir coğrafyaya yayılan seçkin yatırımcılardan 8 kat talep alan Türk Telekom’un 1 milyar dolarlık tahvil ihracı notu da yatırım yapılabilir seviye olan BBB- notuna yükseltildi.

Türk Telekom’un yüksek operasyonel performansının yanı sıra temkinli finansal politikaları not artırımı başarısını getirdi. Düşük finansal kaldıraçlı pozisyonunu koruyan Türk Telekom, Pazartesi günü açıkladığı ikinci çeyrek sonuçlarında net karını bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 186 artırdığını duyurmuştu.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>