Türk Telekom sponsorluğundaki Uzay Maratonu tamamlandı

0

NASA Space Apps Challenge (3)NASA’nın uluslararası projesi ‘Space Apps Challenge’, Türk Telekom Grubu ana sponsorluğunda ve TAG-TekArabaGidelim organizatörlüğüyle, İTÜ Maslak Kampüsü’ndeki Türk Telekom Binası Arı 4’te gerçekleştirildi. İstanbul’da ikinci kez yapılan ve bu yıl 60 ülke ve 130 şehirde aynı anda başlayan etkinlik büyük ilgi gördü. Bu yıl 120 kişilik rekor katılımla gerçekleştirilen etkinlikte birbirinden yaratıcı projeler mücadele etti.

Türk Telekom Grubu sponsorluğunda yapılan etkinlikte toplam 14 proje sunuldu. Teknoloji uygulamaları geliştirerek, yaşanan zorlukların aşılması, uzay teknolojilerinde ilerlemenin sağlanması ve insanlığın gelişmesi için birlikte çalışmayı teşvik etmek amacıyla düzenlenen yarışma kapsamında Türkiye ayağını kazanan üç takım, NASA’nın küresel etkinliğinde Türkiye’yi temsil etme hakkı kazandı.

48 saatlik maratonun sonucunda katılımcılar, hazırladıkları projeler ile Türkiye’nin değerli akademisyen, girişimci, yönetici ve bilim insanlarından oluşan bir jüriye sunum yaptı. Türk Telekom Grubu Strateji ve İş Geliştirme Genel Müdür Yardımcısı Hakan Dursun, Türk Telekom İş Planlama Genel Müdür Yardımcısı Fırat Yaman Er, Vivense kurucusu ve CEO’su Kemal Erol, Özyeğin Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden Doç. Enis Kayış ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Doç. Mehmet Güray Güler’den oluşan jüri oylaması sonucu;

“Best Use of Hardware” kategorisinde Samsun’dan katılan ASE takımı, Hexadron adlı projeleri ile; “Best Mission Concept” kategorisinde ise İTÜ’nün Fuego takımı “Beeg Idea” adlı projeleri ile dereceye girdi.

Etkinliğe katılanlar arasında yapılan oylamada birinciliği jürinin de favorisi olan Kabataş Erkek Lisesi takımı Cryptex’in “Cristopher” isimli projesi aldı.

Seçilen üç proje, NASA’nın küresel değerlendirmesine katılarak, diğer şehirlerin kazananlarıyla mücadele etme şansı bulacak. Ayrıca, projesi küresel değerlendirmeye gitmeye hak kazanan 3 takımın temsilcileri Türk Telekom’un davetlisi olarak Silikon Vadisi’ni ziyaret edecek. İTÜ takımı ise global değerlendirmede dereceye girmeyi başarırsa TAG-Tek Araba Gidelim’in İTÜ özel ödülü olan 10 bin TL kazanacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>