Techinside Google News
Techinside Google News

Türk Telekom ve Avea için yeni sayfa!

- Advertisement -

telekom

1840, Türkiye için önemli bir yıl. Bir İngiliz, Kadıköy taraflarında avlanmaktadır ve kaza eseri bir çocuğu yaraladığı için tutuklanır. İngiliz elçisinin araya girmesiyle şahıs, serbest bırakılır. Serbest kalan İngiliz, ilginç bir istekle Türkçe gazete çıkarmak için izin ister ve alır.

1840 yılında; ilk Türkçe gazete yayın hayatına başlar. Adı da: Ceride-i Havadis’dir ve bahsi geçen İngiliz, William Churchill’dır.

Gazetecilik için çok önemli olan bu yılda, internet üzerinden bu haberi ulaştırmamı sağlayan mesleğim adına ilginç bir gelişme daha olur; Türk Telekom kurulur.

Postahane-i Amirane adı ile Sultan Abdülmecit Han tarafından kurulmasına izin verilen şirketin doğumundan 20 yıl sonra, firmanın günümüzde en büyük gelir kapısı olan telefonun icadı Antonia Meuccitarafından gerçekleştirilir.

Bir önceki cümlede Graham Bell‘den bahsetmem gerektiğini düşünenler için kısa bir bilgi vereyim…

Sesi önce elektrik dalgalarına, daha sonra da telefonun diğer ucunda tekrar sese çeviren aleti, 1860’da Antonia Meucci bulmuş ancak 10 Dolar’lık üçüncü patent taksidini ödeyemediği için bu krokileri ele geçiren Graham Bell, görevi tamamlayarak dünyaya nam salmıştır.

Kuruluşundan 41 sene sonra ülkemizde ilk telefon görüşmesini sağlayan, şu anda on binlerce çalışanı, milyonlarca müşterisi ve köklü tarihi ile ülkemizin en değerli varlıklarından biri olan Türk Telekom, tüm dünyadaki değişime ayak uydurmak ve şirketi, rekabetin çok daha çetin geçeceği geleceğe hazırlamak için cesur dönüşümlere hazırlanıyor.

Bu dönüşüm en çok, uygun fiyatlı tarifeleri ile müşterilerin yoğun ilgisini çeken Avea markasında hissedilecek.

Öyle ki; BTK’nın hazırladığı sektör verilerine (PDF, 2,2 MB veya kota dostu) göre, 2015’in son çeyreğinde %23’lük paya sahip olan Avea aboneleri, telefonlarında Avea yerine yeni bir Türk Telekom ibaresi görebilir.

Kurum içinden bile sır gibi saklanan dönüşüm için tüm planlar hazır. Türk Telekom, Avea ve TTNET markasını mağazalarında bir araya getirmeyi başaran şirket, şimdi ikinci darbe ile rekabette çevik olmanın yollarını arıyor.

Yarın düzenlenecek olan basın toplantısında bu dönüşüm hakkında ne kadar bilgi verileceğini kestirmek güç.

Halka açık bir şirket olan Türk Telekom’un, tüm hissedarları ve müşterilerini yakından ilgilendiren bu dönüşüm için henüz KAP’a yapılan bir açıklama bulunmuyor.

Not: Bu bilgilerin, duyum olduğunu belirtir, kurum hakkında en net bilgilerin kurumun kendi sitesinden ve KAP üzerinden alınması gerektiğini belirtelim. Son bir bilgi daha; aldığımız duyumlar konusunda bugüne kadar pek yanılmadık.

 

Kaynak: ShiftDelete.Net

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir