Türk Telekom’dan siber saldırı açıklaması

0

Türkiye, 27 Ekim 2019 Pazar günü bir siber saldırı ile karşı karşıya kaldı. Birçok internet sitesinin etkilendiği bu saldırıdan kısa süre sonra Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Türk Telekom siber saldırı için açıklama yaptı

Türkiye’deki bazı büyük şirketlerin internet sitesleri ve altyapıları 27 Ekim öğlen saatlerinde siber saldırı ataklarına maruz kaldı. Aralarında Türk Telekom’un da bulunduğu bu saldırının ardından şirket cephesinden bir açıklama geldi.

Türk Telekom ile beraber internet alt yapısına ve pek çok büyük bankanın sitelerine yapılan saldırılar sonrası, Türkiye’de Pazar günü internet deneyiminde ve bazı bankalarda yapılan işlemlerde kesintiler meydana geldi. 100 GB büyüklüğünde olduğu tahmin edilen saldırı,  Garanti BBVA bankasıyla beraber, Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone da zaman zaman altyapı problemi yaşadı.

Türk Telekom‘dan da yaşanan saldırı hakkında açıklama geldi. İşte o açıklama.

“Dünyada pek çok kurumun hatta devletlerin maruz kalabildiği siber saldırılardan birini biz de ülkemizdeki bazı kuruluşlara yönelik olarak yaşamak durumunda kaldık.

Saldırı, Türkiye’nin bilgi, iletişim ve teknoloji şirketi Türk Telekom’un alanında yetkin siber güvenlik uzmanları tarafından zamanında müdahale edilerek durdurulmuştur.

Ülkemizin en büyük Siber Güvenlik Merkezine sahip olan şirketimizin aldığı önlemlerle yurt içi ve yurt dışı internet trafiği herhangi bir olumsuzluğa meydan vermeksizin normal seyrinde devam etmektedir.

Diğer operatör ve servis sağlayıcılarını da etkilemiş olan saldırıya karşı bu kuruluşlar da bildiğimiz kadarıyla gereken çalışmaları yürütmektedirler.

Benzer durumlar her zaman olabilir. Önemli olan buna karşı hazırlıklı olmaktır. Türk Telekom’un her türden saldırıya karşı savunma sistemi sağlamdır…

Vatandaşlarımızın iletişim teknolojilerinden huzur içinde yararlanması birinci önceliğimizdir…”​​​

Yapay Zeka Daire Başkanlığı

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>