Murat Erkan Turkcell’in 2019 hedeflerini anlattı

0

Bu yıl 25’inci yaşını kutlayan Turkcell, düzenlediği basın toplantısıyla geçen ilk çeyreğin sonuçlarını paylaştı. Biz de bu toplantıda mikrofonlarımızı Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan‘a uzattık ve ondan şirketin bu yıla dair hedeflerini sorduk.

Turkcell yılın ilk çeyreğinde 5 milyar TL’lik gelir elde etti. Yıla hızlı bir başlangıç yapan şirket, şimdiye kadarki en yüksek ilk çeyrek gelirine ulaştı. Şirket yılın ilk üç ayında 2,3 milyon TL FAVÖK’e ulaştı. Ayrıca net kârı da 1,2 milyar TL oldu. Bu, geçen yılın aynı dönemine göre 1,4 kat artış anlamına geliyor.

Şimdi sizleri röportajımızla baş başa bırakalım. İyi seyirler…

Yılın ilk çeyreğinde Turkcell, 25 bin yeni fiber aboneyi bünyesine kattı. Ayrıca yapılan açıklamaya göre Turkcell’in mobil internet üzerinden yüksek hızlar sunduğu Superbox’a olan ilgi de bu dönemde arttı. Fiberin olmadığı yerlerde yüksek hız sunan Superbox kullanıcısı sayısı 56 bine ulaştı.

Turkcell yerli e-posta Temmuz’da geliyor

Toplantıda Turkcell Genel Müdürü Murak Erkan, yeni e-postanın Temmuz ayında sunulacağını uyurdu. Ayrıca, yılın üçüncü çeyreğinde yapay zekâlı Yaani Sesli Asistan da hizmete girecek.

Türk mühendisler tarafından geliştirilen e-posta temmuz ayında kullanıcılara sunulacak. Yılın üçüncü çeyreğinde ise yapay zekâlı Yani Sesli Asistan hizmete girecek. Turkcell, önümüzdekilerini üç yıl boyunca 16 milyar TL’lik yatırım yapmayı planlıyor.

Son olarak, Turkcell 2018 mali yıla dair net kâr rakamının yüzde 50’sine denk gelen 1 milyar 10 milyon TL brüt nakit kâr payını dağıtmayı teklif etme kararı aldı. Bu karar 31 Mayıs’ta düzenlenecek olan Genel Kurul’da görüşülecek. Eğer Kurul’dan geçerse, kâr payı 18 Haziran, 5 Ağustos, 21 Ekim ve 17 Aralık’ta 4 eşit taksitte ödenecek.

Yılın ilk çeyrek değerlendirmesinde konuşan Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan konuşmasında 5G teknolojisine de değindi. Erkan, 5G’ye 5T önceliği ile hazırlandıklarını söyledi. Turkcell CEO’su 5T’yi Türkiye, Turkcell, Teknoloji, Tek Nokta ve Toplumsal Fayda olarak açıkladı.

Altyapıyı paylaşmanın ötesine geçerek Türkiye’nin iletişim altyapısını dünyanın en iyilerinden biri haline getirmek için ortak altyapının gerekli olduğuna dikkat çeken Murat Erkan, “Hizmetlerimizi güçlü mobil ve sabit altyapımızla sunarken başta ülkemiz olmak üzere sektördeki tüm taraflar için faydasına inandığımız ortak altyapının hayata geçmesi yönünde çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bu kapsamda Türksat ve Vodafone Türkiye ile imzaladığımız altyapı paylaşım işbirliği sözleşmeleri ile daha fazla haneye sabit internet hizmeti verebiliyoruz. Bu sayede Türkiye kazanacak. Özellikle Endüstri 4.0’ın altyapısı olacak 5G dönemine ortak altyapı ile girmenin ve verilecek hizmetler üzerinden rekabet etmenin önemli olduğuna inanıyoruz” diye konuştu.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>