Turkcell birinci çeyrek sonuçlarını açıkladı

0

Gelirler arttı, abone sayısı düştü

Turkcell 2019 1Ç dönemine ait finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı. Sonuçlara baktığımızda Turkcell Grubu’nun gelirleri 5,67 milyar TL olduğunu görüyoruz. 2018 1Ç ile karşılaştırıldığında yüzde 19,2’lik artış söz konusu. Grubun amiral gemisi olan Turkcell ise toplam gelirler içinde yüzde 85 paya sahip ve gelirlerin 4,83 milyar TL’lik kısmını üretiyor.   Operatörün düşüş gösteren bir kalemi abone sayısında karşımıza çıkıyor: 2018 1Ç’te toplam abone sayısı 37,3 milyon abonesi olan operatörün bu yılın aynı çeyreğindeki abonesi 36,6 milyon seviyesinde görünüyor.

Turkcell’in 2019 1Ç sonuçlarından satır başları şöyle:

-Grup gelirleri yıllık bazda yüzde 19,2 artışla, 5,675 milyar TL oldu

Dijital servislerin indirilme sayısı 178 milyona ulaştı

4.5G kullanıcılarının veri kullanımı Mart’ta 7,8 GB olarak gerçekleşti.

-Fintur’daki hissenin Sonera Holding’e devri tamamlandı ve işlemin nihai değeri 352,9 milyon Avro oldu. Bu işlemden 772,4 milyon TL kâr elde edildi.

Veri ve dijital servis gelirleri yüzde 18,1 artışla 3,215 milyar TL seviyesinde gerçekleşti.

-Grup gelirlerinin yüzde 7’sini oluşturan Turkcell Uluslararası gelirleri, temel olarak lifecell ve BeST gelirlerindeki artışla yüzde 52 büyüdü ve 425 milyon TL oldu.  

Tüketici finansman şirketinin gelirleri yüzde 14,1 artışla 242 milyon TL  oldu. Gelir büyümesi, telekom cihazları ile ilgili olarak tüketici kredilerindeki taksit sınırlaması nedeniyle, tüketici kredi portföyünün 2018 1Ç’te 4,4 milyar TL’den, bu yılın ilk çeyreğinde  3,6 milyar TL’ye düşmesinden etkilendi.

Üç yıllık hedefler New York’ta açıklanacak

Sonuçlara ilişkin görüşlerini paylaşan Turkcell Genel Müdür Vekili Murat Erkan’ın açıklamasında, stratejinin üç ana alanda odaklanacağı belirtiliyor. Bu alanlar dijital servisler, dijital iş çözümleri ve finansal hizmetler platformu şeklinde aktarılıyor. Açıklamadaki diğer noktalardan biri de, Turkcell’in üç yıllık hedeflerini 31 Ekim’de düzenleyeceği Turkcell Yatırımcı ve Analist Günü paylaşacağını bildirmesi oldu. 

 

Kerem Fındık

Yaklaşık 14 yıllık dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyorum. Okuma, araştırma ve yazmayı seviyorum. Girişimcilik ve yeni teknolojiler ilgilendiğim alanların başında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>