Turkcell data gelirleri ile kazandı

0

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu
Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu

Turkcell Grubu, 2015 yılının ilk çeyreğindeki finansal sonuçlarını açıkladı. Buna göre ilk çeyrek bazında rekor seviyede gelir ve FAVÖK gerçekleştirildi. Konsolide bazda gelir yüzde 4,3 büyüme ile 2 milyar 978 milyon TL’ye ulaşırken, FAVÖK yüzde 4,5 artışla 927 milyon TL oldu. Konsolide FVÖK ise yüzde 9,2 artarak 533 milyon TL’ye yükseldi.
Uluslararası iştiraklerin bulunduğu ülkelerdeki para birimlerinin değer kaybından etkilenen grup net kârı ise 141 milyon TL olarak gerçekleşti.

Önceki yılın aynı dönemine göre gelirlerde yüzde 10’luk çift haneli büyüme rakamlarına ulaşan Turkcell Türkiye, 2 milyar 711 milyon TL gelirle Turkcell Grubu’nun rekor 1. çeyrek gelirinde en büyük payı aldı.

Büyüme hedefi yüzde 6-9 aralığında

Turkcell Grubu’nun finansal sonuçlarını yorumlayan Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, yılın ilk çeyreğinde güçlü bir performans sergilediklerini ve önemli gelişmelere tanıklık ettiklerini vurgulayarak, “Son beş yıldır gerçekleşmeyen genel kurul yapılarak hisse başına 1,78 TL olmak üzere toplam 3 milyar 925 milyon TL birikmiş kâr payı dağıtıldı. Ukrayna’daki iştirakimiz Astelit ile ülkenin en elverişli 3G frekansını kazanarak ülkeye olan inancımızı gösterdik. Astelit, gelir pazar payını 3 yılda yüzde 4 artırarak ve bu çeyrekte yerel para birimi bazında yüzde 18 gelir artışı sağlayarak önemli bir büyüme momentumu yakaladı; bu momentumu 3G hizmetleriyle güçlenerek devam ettireceğine inanıyoruz.” dedi.

2015 için koyulan büyüme hedeflerini de teyit eden Terzioğlu, “2015 yılı birinci çeyreğinin beklentilerimiz doğrultusunda gerçekleşmesiyle açıkladığımız gelir büyümesi hedefimizi yüzde 6-9 aralığında yineliyoruz. FAVÖK kâr marjımızı da yüzde 31 – 32 aralığında hedefliyoruz.” yorumunu yaptı.

Yurtdışı iştirakler bundan böyle Turkcell Uluslararası

Turkcell’in yeni yapılanmasını da açıklayan Kaan Terzioğlu, şunları kaydetti:

“Turkcell, yirmi yıllık tarihinde birçok ilke ve önemli başarılara imza atarak Türkiye’nin ve dünyanın takdirini kazandı. Şimdi, bu başarıyı ileri taşıma zamanı. Turkcell’i artık entegre iletişim ve teknoloji hizmetleri sunan küresel bir şirket olarak konumluyor ve işlerimize bir bütün olarak bakıyoruz. Bu kapsamda telekomünikasyon sektöründeki tüm faaliyetlerimizi “Turkcell Türkiye” ve “Turkcell Uluslararası” olmak üzere iki ana gruba ayırdık. “Turkcell Türkiye” çatısı altında mobil, sabit ve TV işlerimizi daha etkili yöneteceğimize inandığımız yeni bir yapıya geçtik; böylelikle işlerimizi bireysel, kurumsal ve toptan olmak üzere üç ana segmentte yöneteceğiz.”

Kurumsal müşterilerimize sundukları çözümlerde hâlihazırda yansıttıkları yenilikçi yaklaşımı, bireysel segmente de taşıdıklarını ifade eden Terzioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Geniş, yaratıcı ürün ve servis portföyümüz, güçlü finansal yapımız ve başarılı takım çalışmamızı, bütünsel olarak yönettiğimiz mobil ve fiber şebeke altyapımız ile destekliyoruz. Mobil ve sabit yakınsama tekliflerimiz ile de müşteri bağlılığını, rekabet gücümüzü ve operasyonel verimliliğimizi artırarak, sürdürülebilir büyüme hedefliyoruz.”

Büyümede data gelirlerini rolü

Turkcell Grubu şirketlerinin büyümesinde en önemli etken, mobil ve sabit internete olan talebin veri gelirlerine yansıması oldu. Veri gelirleri yüzde 46 artış göstererek 826 milyon TL’ye ulaştı.

Turkcell’in yeni nesil televizyon deneyimi sunan Turkcell TV+ servisinin abone sayısı 170 bine ulaşırken, anında silinebilen mesaj özelliği ve özel görselleriyle farklılaşan BİP uygulaması ise yarım milyon aktif kullanıcıya çıktı. Turkcell’in, dijital müzik platformu Turkcell Müzik ise 1 milyon kişi tarafından kullanılıyor.

Yan servislere olan talep kendini gelirlerde de gösterdi. Turkcell’in tüm servislerinin toplam geliri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 29 yükseldi.

Turkcell şebekesinde her 100 telefondan 42’si “akıllı”

Veri gelirlerinin artması ve mobil servislerin kullanıcıya ulaşımında, Turkcell şebekesindeki akılllı telefon penetrasyonunun yüzde 42’ye çıkması önemli rol oynadı.

Akıllı telefon sayısı 589 bin artarak 13 milyon 200 bine çıkarken; 63,3 Mbps’a varan hızlarda mobil internet deneyimi sunan 3 Taşıyıcı teknolojisini altyapısına entegre eden ilk operatör olan Turkcell, bu adımını Turbo T50 ile de destekledi. Türkiye’nin 3 taşıyıcı uyumlu ilk telefonu Turbo T50, Turkcell’in akıllı telefonlar ailesi T-serisine katıldı.

Her iki evden birine fiberi Turkcell götürüyor

Turkcell Türkiye, 2015’in birinci çeyreğinde eve kadar fiberde (FTTH) başarısını artırarak sürdürdü. Fiber ve ADSL aboneliklerinde toplam müşteri sayısını 1,3 milyona taşıyan Turkcell Türkiye, FTTH abone sayısını ise 776 bin’e çıkardı.

Turkcell Türkiye’nin faturalı abone sayısı ise çeyrek bazında 313 bin artış gösterdi. Toplamda ise faturalı mobil abone sayısı 15,5 milyona; toplam mobil abone bazında ise yüzde 45,3’üne ulaştı.

Turkcell Türkiye’nin 2015 1. Çeyreğindeki toplam mobil abone sayısı ise 34,3 milyon oldu. Mobilde ARPU, %8,1 artarak 22,7 TL’ye ulaştı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>