Turkcell patent başvurularında sektör lideri

0

Bugüne kadar 867 patent başvurusu gerçekleştiren Turkcell, Türkiye’nin teknolojide tüketen değil, üreten ülke olması için uluslararası alanda da Ar-Ge çalışmalarını sürdürüyor.

Bugüne kadar 788 ulusal, 79 uluslararası patent başvurusu olan Turkcell, son olarak Avrupa Birliği’nin uluslararası Ar-Ge ve inovasyon ağı olan EUREKA’nın yazılım alanında çalışmalar yürüten ITEA kümesinde kurduğu işbirlikçi analitik platformunda (Collaborative Analytics Platform) 5 ülkeden 26 şirkete liderlik ettiği belirtildi.

Nesnelerin İnterneti her alana erişiyor

Proje yönetimini Turkcell’nin yaptığı TÜBİTAK tarafından da desteklenen işbirlikçi analitik platformunun konusu Nesnelerin İnterneti oldu. Turkcell Proje Yönetimi ve İş Zekası ekiplerinin yanı sıra Belçika, Finlandiya, Fransa, Güney Kore ve İspanya’daki mühendislerin yer aldığı platformda, üç yıl boyunca IoT cihazlarından gelen dataların analizlerle geleceğe yönelik anlamlı veriler olarak kullanılması araştırıldı.

GSMA Dünya Mobil Kongresi’nde bulunan Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu konuyla ilgili şu değerlendirmede bulundu:

“Her zaman belirttiğimiz gibi DNA’sında inovasyon olan bir şirketiz. Küresel pazarda rekabet eden bir şirket olarak ülkemizin kalkınması için teknolojinin gelişmesinin çok önemli olduğuna, bunun yolunun da Ar-Ge’den geçtiğine inanıyoruz.  Uluslararası işbirliklerimizin en güzel örneklerinden biri de yönetiminde de olduğumuz ITEA’da liderliğini yaptığımız işbirlikçi analitik platformu oldu.“

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>