Turkcell’den YouTube Premium cevabı gelecek mi? (Röportaj)

0

Turkcell dijital servislerini tek bir çatı altında topladı. Türk mühendisler tarafından geliştirilen platformların hepsi “Türkiye’nin Uygulamaları” çatısı altına dahil edildi. Biz de TechInside olarak, Turkcell’in yerli servislerini Turkcell Dijital Servisler ve Çözümlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ataç Tansuğ ile konuştuk. YouTube Premium için Turkcell’den bir yanıt gelecek mi? Turkcell’in yerli servisleri ne durumda?

Turkcell’in yerli servislerini konuştuk

Turkcell düzenlediği bir basın toplantısında dijital servislerini tek bir çatı altında topladığı Türkiye’nin Uygulamaları servisini duyurdu. Bizim de TechInside olarak katıldığımız toplantıda Turkcell’in dijital servisleriyle ilgili vizyonu da anlatıldı.

Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan sizleri röportajımızla baş başa bırakalım. İyi seyirler…

Turkcell’in dijital servisleri

Instagram, Twitter ve Facebook gibi milyarlarca indirilme sayısına ulaşan uygulamaların olduğu bir ekosistemde Turkcell de kendi dijital ürünleriyle faaliyet gösteriyor. Turkcell, yaşadığı dijital dönüşüm yolculuğunda en önemli yapı taşlarından birini oluşturan dijital servisleriyle ilgili stratejilerini ve vizyonunu kamuoyuyla paylaştı. Konuyla ilgili basın toplantısına ev sahipliği yapan Turkcell Dijital Servisler ve Çözümlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ataç Tansuğ, Turkcell’in dijital servisleriyle ilgili vizyonunu ve son gelişmeleri aktardı.

Tansuğ, Turkcell’in dijital servislerinin toplamda 200 milyon indirmeye yaklaştığını söyledi. 38 milyondan fazla indirilen BiP’in 192 ülkede kullanıcısı olduğuna değinen Tansuğ, “Günlük 450 milyon mesaj gönderimi gerçekleşiyor, Antarktika’da bile BiP kullanıcımız var” dedi.

Verilere göre, Turkcell’in bulut platformu lifebox’te toplam depolanan dosya sayısı 8 milyon akıllı telefonun hafızasını dolduracak büyüklüğe erişti. Müzik platformu fizy’de yıllık şarkı dinleme sayısı 3 milyara ulaşmışken, Dergilik’te şimdiye kadar indirilen yayın sayısı 211 milyonu buldu. TV+’ta ise günlük mobil TV izleme süresi de 85 dakikaya ulaştı. Arama motoru Yaani’nin indirilme sayısı 9 milyonu buldu.

İlerleyen dönemde Dergilik uygulaması içinde sesli kitap ve e-kitap özelliklerini devreye alacak olan Turkcell, fizy’de de podcast’lere yer vermeye başlayacak. Yaani’nin bir sonraki yeniliği ise YaaniMail ve YaaniAsistan olacak. TV+’a da yıl sonuna kadar farklı dil ve operatör seçenekleri eklenecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>