Turkcell’in 10 dolar sermayeli şirketi

0

30 bağlı ortaklığı bulunan Turkcell’in bu şirketlerinden biri 10 dolarlık sermayesiyle dikkat çekiyor

Turkcell’in arama motoru Yaani’nin sermayesinin 10 dolar olduğu ortaya çıktı.  Turkcell’in Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) 15 Ekim’de paylaştığı “Şirket Genel Bilgi Formu” başlıklı belgede, Yaani’nin sermayesinin 10 dolar olduğu görülüyor.  

Yaani’nin şirket merkezi Hollanda’da

KAP’taki bilgide şirket unvanının  “Yaani Digital B.V” olduğu görülüyor. Yani, arama motorunun kurulduğu yer olarak Hollanda karşımıza çıkıyor. Hollanda Ticaret Odası’nın kayıtlarına göre, Yaani’nin adresi Gustav Mahlerplein 2 / Amsterdam. 1 Şubat 2019’da kurulan ve 5 Şubat’ta şirket başvurusu yapılan Yaani B.V’nin yönetim kuruluna getirilen ilk isimler şöyle: Patrick Charles Condo,  Matthew Gyles Jones, Wolfgang IJsbrand Out ve Richard Jacobus Lambertus. 4 Nisan’daki bildirimde ise şirketin sermayesinin 10 dolar olduğu bilgisi veriliyor. 16 Mayıs tarihli bildirimde de Patrick Charles Condo,  Matthew Gyles Jones, Wolfgang IJsbrand Out ve Richard Jacobus Lambertus’un görevlerinden ayrıldığı dile getiriliyor. Aynı tarihte Lifecell Ventures Coöperatief U.A ve Turkcell İletişim Hizmetleri AŞ’nin şirket yönetiminden sorumlu olarak belirlendiği kayıtlara giriyor.

30 şirket var

KAP’taki verilere baktığımızda Turkcell’e “bağlı ortaklık” düzeyinde 30 şirket bulunduğunu görüyoruz. Bu şirketlerin kapsamı telekomünikasyon kulesi işletmekten mobil ödemeye kadar değişiyor. Ekim 2017’de duyurulan arama motoru Yaani, Turkcell’den verilen bilgiye göre 9 milyon indirmeye ulaşmış durumda.

Kerem Fındık

Yaklaşık 14 yıllık dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyorum. Okuma, araştırma ve yazmayı seviyorum. Girişimcilik ve yeni teknolojiler ilgilendiğim alanların başında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>