Turkcell’in yeni yönetim kurulu başkanı Bülent Aksu oldu

0

2016’da Turkcell CFO’su olan Aksu, yönetim kurulu başkanlığına atandı

 Turkcell, yeni yönetim kurulu başkanının Bülent Aksu olduğunu açıkladı. Turkcell’in Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapığı açıklamaya göre, 12 Mart itibarıyla şirketin yönetim kurulu başkanlığı görevine Bülen Aksu getirildi.

KAP’ta yer alan duyuruda komitelere yapılan atamalar da aktarıldı. Komitelere yapılan diğer atamalar şöyle:

Denetim Komitesi bağımsız yönetim kurulu üyeleri Nail Olpak, Afif Demirkıran, Tahsin Yazar’dan oluştu ve  komite başkanlığına Nail Olpak seçildi.

Riskin Erken Saptanması Komitesi Tahsin Yazar, Afif Demirkıran, Hüseyin Aydın’dan oluştu ve  komite başkanlığına Tahsin Yazar seçildi.

Kurumsal Yönetim Komitesi Tahsin Yazar, Ingrid Maria Stenmark, Zeynel Korhan Bilek, Emre Alpman’dan oluştu ve komite başkanlığına Tahsin Yazar seçildi.

Aday Gösterme Komitesi Afif Demirkıran, Bülent Aksu, Tahsin Yazar’dan oluştu ve komite başkanlığına Afif Demirkıran seçildi.

Ücret Komitesi Tahsin Yazar, Bülent Aksu, Nail Olpak’tan oluştu ve komite başkanlığına Tahsin Yazar seçildi.

Bülent Aksu eski Turkcell CFO’su idi

1974 yılında Almanya’da doğan Bülent Aksu, 1996 yılında İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümünden mezun oldu.  Enerji, tekstil, medya, petrokimya, finansal hizmetler ve denetim dâhil olmak üzere çeşitli sektörlerde muhasebe, finans ve yönetim alanlarında profesyonel yöneticilik tecrübesine sahip olan Aksu; iş hayatına 1996 yılında denetim uzmanı olarak başladı. Daha sonrasında sırasıyla Kuveyt Türk’te Müfettiş, Gap Güneydoğu Tekstil, Çalık Holding’te Finans Direktörlüğü ve Akfel Group’ta Mali İşler Genel Müdür Yardımcılığı (CFO) görevlerini yürüttü. Aksu, 2012-2013 yılları arasında Azerbaycan milli petrol ve gaz şirketi SOCAR iştiraki olan Petkim Petrokimya’da CFO ve son olarak yine SOCAR iştiraki Star Rafineri’de CFO’luk görevlerinde bulundu.Bülent Aksu Temmuz 2016 tarihi itibarıyla Turkcell’de Finanstan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini sürdürmekteydi. Ağustos 2018’de Hazine ve Maliye Bakanı Yardımcısı olarak atanan Aksu, Kasım 2018’de de Hazine’nin altın hisseye sahip olduğu Türk Telekom’da yönetim kurulu üyesi olarak atanmış, Mart 2019’da istifa ederek Turkcell Yönetim Kurulu üyesi olmuştu.

Öte yandan, Bülent Aksu’nun selefi Ahmet Akça Mart 2013’te Turkcell Yönetim Kurulu Üyesi olmuş ve Ağustos 2013’te yönetim kurulu başkanlığına getirilmişti. Akça, 5 Mart’ta bu görevinden Sermaye Piyasası Kurulu kararıyla ayrıldı. 5 Mart’ta Akça ile birlikte Hilmi Güler ve Atilla Koç da yönetim kurulu üyeliği görevini bırakmıştı.

Kerem Fındık

Yaklaşık 14 yıllık dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyorum. Okuma, araştırma ve yazmayı seviyorum. Girişimcilik ve yeni teknolojiler ilgilendiğim alanların başında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>