Türkiye Ağır Saldırı Altında

5

cyber-attack (1)

Türkiye’nin son dönemde yaşadığı uluslararası krizlerle bağlantısı olabilecek bir siber saldırı 14 Aralık’tan beri Türkiye internet alt yapısını zorluyor.

ODTÜ’de, .tr alan adını düzenleyen nic.tr’den yapılan basın açıklamasına göre, 14 Aralık’ta başlayan DDoS saldırısı, Türk web sitelerine erişimi engelleyecek biçimde yoğunlaştı ve dünyanın en büyük sanal saldırılarından birine dönüştü.

Basın açıklamasında şu ifadeler dikkat çekti:

“14 Aralık 2015 Pazartesi günü, yurtiçi ve dışında 5 (beş) ayrı noktada konuşlanmış bulunan 6 (altı) adet “.tr” alan adı sunucusuna doğru gelen DDoS saldırısına bağlı olarak çok ciddi ölçüde Internet bant genişliği yoğunlukları yaşanmıştır. Saldırı temel olarak, “DNS yükseltme saldırısı” (DNS Amplification Attack) olarak başlamıştır. Bu saldırı, “.tr” Alan Adları’ndan ilgili IP adreslerine ulaşılmasını engellemek amacıyla, sahte ağ trafiği üretmek de dahil olmak üzere, DNS sunucularımıza doğru yoğun ağ trafiği yollanması şeklinde ülke dışındaki kaynaklar tarafından
organize bir şekilde gerçekleştirilmiştir.”

Saldırı şiddeti azalarak günlerce devam ederken, telekom operatörleri, saldırının etkisini azaltmak için önlem aldılar ancak yine de bazı önemli e-ticaret sitelerine yurt dışından erişimde sorunlar yaşandığı anlaşıldı. Ayrıca Türkiye içinde de çoğu web sitesinin yavaşladığı ve erişimde gecikmeler yaşandığı ortaya çıktı.

Saldırı 22 Aralık sabahı itibarıyla etkisini kaybederken, hangi ülkeden veya hangi gruptan kaynaklandığı tespit edilemedi ancak saldırının Rusya ile yaşanan krizden dolayı Rus hacker grupları tarafından organize edildiği şüphesi de bulunuyor.

Yorumlar

  1. Eğer kafayı çalıştırırlarsa bu saldırıyı bir avantaja çevirebilirler İnşallah. Çünkü başka yerde sistemlerini bu kadar zorlayıcı test yapma imkanı bulamazsın. Bu saldırı sayesinde her türlü tehdite karşı sapasağlam durabilecek bir alt yapı kurun hemen. Böylece bu ağır saldırılara çok rahat cevap verebilecek konuma gelirsiniz.

    Başka zaman sistemimizi test edicez bize bi saldırı yapın desen kimse yapmaz böyle.

  2. sizde onlara saldırın

  3. Saldırıyı engellemek için Javascript siparisi kapataraktan calistirin

  4. İsa Koç’un yorumu gerçekten çok doğru. Mutlaka bundan ders almalı, Alt yapıları ona göre güncelleme yapmalılar.

  5. ddos saldırılarını engellemek imkansızdır. tabi profosyenel bazda yapılan ddos ataklarından bahsediyorum. zamanında saldırıların en ağılrarına maruz kalan biri olarak en iyi korunmanın karşı atak olduğuna inanıyorum.tabi ki karşı atak pozisyonu almadan önce yüksek bant genişliği, işlem gücünüzden emin olmanız şartı ile!. nihayetinde yeteneklerin eşit kapasitede olduğunu kabul edersek, ddos saldırısı, bilek güreşinden başka bir şey değildir. kapasitemizi yükseltmek içinde; öncelikle internet dünyasını tekeline alan ve gelişimin önünde en büyük engel olarak dikilen google facebook gibi paylaşım sitelerinden uzaklaşıp yerlileşmek ten başka çare yoktur.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>