Türkiye beyaz eşya ihracatında Çin’den sonra ikinci!

0

TÜRKBESD

Geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirilen basın toplantısında, büyüklük olarak 57 milyar TL’lik bir sektör olan beyaz eşya sektörünün cirosunun yüzde 75’inin ihracat kaynaklı olduğu ve dünyada 100’ü aşkın ülkeye çoğunluğu AB pazarı olmak üzere ihracat yapıldığını vurgulayan Ergün Güler, Doğrudan istihdamın 60.000 kişi olduğunu, ancak sektör olarak geniş bir ekosisteme sahip olduklarını, 500 tane KOBİ büyüklüğünde yan sanayi ve 15.000 tane perakende satış noktaları bulunduğunu, 3500 tane satış sonrası hizmet yerine getiren servis ağı bulunduğunu, dolayısıyla istihdamda 600.000 kişi civarında çok büyük bir rakamdan söz ettiklerini dile getirdi.

TÜRKBESD başkanı Ergün Güler ile konuştuk!

Çin’den sonra üretim kapasitesi olarak dünyada en büyük ikinci beyaz eşya sektörü olduklarını söyleyen Güler ile bu toplantı sırasında keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. İyi seyirler!

Türkiye’de satılan beyaz eşyanın yüzde 95’inin Türkiye’de üretildiğini söyleyen Güler, Türk sanayisine yapılan katkının dış ticaret rakamları ile gözler önüne serildiğini belirtti. Güler, “Beyaz eşya sektörü net ihracat fazlası veren bir sektördür. Ülkemizin cari açığına yapılan katkı ortadadır. 2018 olumlu seyreden tek rakam ihracattır.” şeklinde konuştu

ÖTV teşviki sektördeki küçülmeyi bir miktar frenlemiş durumda. Ancak buna rağmen 2018’de iç pazar yüzde 17 daraldı. Bu etkinin 2019’da da devam etmesi bekleniyor. Sadece, daralmanın hızı ÖTV teşvikinin devamına bağlı olarak değişecek gibi görünüyor. ÖTV indiriminin 2019 yılı boyunca devam etmemesi durumunda ise, sektörün yüzde 15 küçüleceği bekleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>