Techinside Google News
Techinside Google News

Türkiye bilgi ve iletişim teknolojileri sektörü son dönemin en yüksek büyümesini yaşadı

TÜBİSAD “Bilgi ve İletişim Teknolojileri Sektörü 2022 Yılı Pazar Verileri ve Trendleri”ni açıkladı. Rapora göre sektör, TL bazında bir önceki yıla kıyasla yüzde 54 oranında büyüyerek 409 milyar TL'lik hacme ulaştı.
- Advertisement -

TÜBİSAD “Bilgi ve İletişim Teknolojileri Sektörü 2022 Yılı Pazar Verileri ve Trendleri”ni açıkladı. Rapora göre sektör, TL bazında bir önceki yıla kıyasla yüzde 54 oranında büyüyerek 409 milyar TL’lik hacme ulaşırken, ayrıca ihracatını 28,6 milyar TL olarak gerçekleştiren sektörün istihdamı da 213 bin kişiye yükseldi.
 
Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD), 2022 yılı “Bilgi ve İletişim Teknoloji Sektörü Pazar Verileri ve Trendleri”ni 12 Mayıs’ta Microsoft Türkiye ofisinde düzenlediği bir toplantıda açıkladı. Açılış konuşmalarını TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Levent Kızıltan, Microsoft Türkiye Genel Müdürü Levent Özbilgin, Data Market CEO’su Murat Boyla ve Logo Yazılım Kanal Satış Direktörü Altuğ Özmen’in yaptığı toplantıda sektörün 2022 performansı ve geleceği hakkında görüşler paylaşıldı.

Rapora göre Türkiye Bilgi ve İletişim pazarı büyüklüğü 2022 yılında TL bazında bir önceki yıla kıyasla yüzde 54 oranında büyüyerek 409 milyar TL’ye ulaştı. Bu rakamın 14 milyar TL’lik kısmını ölçümlemeye yeni eklenen şirketler oluşturdu. Yıllık büyüme oranının geçmiş yıllara kıyasla yüksek seviyede gerçekleştiği görülüyor. Anket katılımcılarının 2023 yılı için TL bazında büyüme beklentisi ise geçtiğimiz yıla paralel olarak yüzde 10’un üzerinde seyretti. TL cinsinden yüzde 54’lük bir büyüme gerçekleştiren sektörün bu yıl artan dolar kurlarıyla beraber dolar bazında 29,9 milyar dolardan 24,7 milyar dolara gerilediği görülüyor.
 
Toplam sektör büyüklüğünü oluşturan iki ana unsurdan birisi olan bilgi teknolojileri yaklaşık yüzde 70 büyüyerek 195 milyar TL’ye ulaştı ve 2022 yılında pazarın yüzde 48’ini oluşturdu. İletişim teknolojileri ise yüzde 41’lik büyüme oranıyla 213,9 milyar TL’ye ulaşarak toplam pazarın yüzde 52’sini oluşturdu.Geçtiğimiz yılın dağılımına kıyaslandığında bilgi teknolojileri sektördeki ağırlığını artırarak toplam pazar içinde yüzde 5 oranında yeni pay kazandı.
 

Sektörde öne çıkan teknolojiler

Rapora göre 2022 yılında Bilgi ve İletişim Teknolojileri sektörünü şekillendiren teknolojiler; yapay zeka, bulut bilişim, otomasyon ile çevreye duyarlı olarak tasarlanmış ve üretilmiş teknolojiler olmak üzere dört ana başlıkta değerlendirildi.

2022 yılı global bilgi ve iletişim pazar büyüklüğü

TÜBİSAD raporuna göre, global Bilgi ve İletişim pazarı büyüklüğü 2022 yılında yüzde 3,3 oranında büyüyerek 4,4 trilyon dolar seviyesine yükseldi. Büyümenin önemli bir kısmını geçen yıla kıyasla yüzde 9,3 oranında büyüyen bilgi teknolojileri pazarı oluştururken, iletişim teknolojileri pazarında ise yüzde 3,8’lik bir daralma oldu.
 
Teknokentler;Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yayınlanan istatistikler baz alındığında 2021 – 2022 arasında teknokent sayısının 97’ye çıktığı ve şirket sayısının yüzde 16 oranında artarak 9 bin seviyelerine geldiği görüldü. Teknoloji geliştirme bölgelerinde çalışan kişi sayısı yüzde 17’lik artışla yaklaşık 80 binden 93 bin seviyelerine geldi. Teknokentlerin toplam cirosu yüzde 46 büyüme oranıyla 51,8 milyar TL’den 75,6 milyar TL’ye ulaştı. Cirodaki artışla birlikte yüzde 50’lik artış oranıyla toplam ihracat 13,3 milyar TL’den 19,9’a yükseldi.
 
İhracat;Rapor, toplam ihracat içerisindeki en büyük payın Bilgi Teknolojileri Yazılım kategorisinde olduğunu ortaya çıkardı. BT Yazılım yüzde 61 oranında büyüyerek yaklaşık 24 milyar TL tutara ulaştı. Sektörün toplam ihracatı 2018-2022 yılları arasında dolar bazında yıllık ortalama yüzde 10 büyüdü.
 
İstihdam;Sektörün toplam istihdamı yüzde 15’lik büyümeyle 213 bine ulaştı. Sektörün yüzde 22’sini kadın çalışanların oluşturduğu görülürken, üniversite mezunu çalışanlar ise yüzde 49’luk bir orana sahip oldu.
 

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir