Türkiye bulut bilişimde geriledi

0

Tüm dünyada veriler artık bulut ortamında saklanıyor, bu ortamda analiz ediliyor kullanılıyor ve değerlendiriliyor. BSA’nın ülkelerin bulut bilişim alanındaki durumunu değerlendirdiği “2016 BSA Küresel Bulut Bilişim Karnesi”, hangi ülkelerin bu alanda daha atak bir görünüm sergilediğini ve hangilerinin küresel bulut rekabetinde geride kaldığını gösteriyor.

Dünya genelinde BT pazarlarının yüzde 80’ini temsil eden 24 ülkede gerçekleştirilen 2016 BSA Küresel Bulut Bilişm Karnesi‘nde her ülke yedi temel politik alanda güçlü ve zayıf yönleri açısından sıralanıyor. Türkiye, bu 24 ülke arasında 19. sırada kendine yer bulmuş durumda. Bu durum, 2013’teki 18. sıra ile karşılaştırıldığında ülkemizde bulut bilişimle ilgili yasal ve düzenleyici çerçevenin, bulut inovasyonunu kısıtladığına işaret ediyor.

2016 ve bir önceki sonuçların alındığı 2013’teki durum karşılaştırıldığında tüm ülkelerin politik çerçevelerinde sağlıklı bir gelişim sergiledikleri görülüyor. Bununla birlikte yüksek, orta ve alt düzeyde başarı gösteren ülkeler arasındaki fark açılırken, orta başarı grubundakilerde bir değişiklik olmadığı, buna karşın yüksek başarı grubundakilerin ise politik çerçevelerini geliştirmeye devam ettikleri gözleniyor.

BSA_Cloud_ranking

 

Güney Afrika ve Kanada hızlı yükseldi

Genel sıralamaya bakıldığında en büyük gelişimin 6 basamak ile Güney Afrika e 5 basamak ile Kanada’da yaşandığı görülüyor. Kanada bu yükselişle kendine ilk 5’te yer bulmayı başarmış durumda. İlk 5’te kimler var diye baktığımızda ise Japonya, ABD, Almanya, Kanada ve Fransa karşımıza çıkıyor.

Raporda öne çıkan bir diğer konu ise geride kalan ülkelerin, kendilerine ön saflarda yer bulamasalar da istikrarlı bir şekilde gelişim göstermeleri. BSA, bu noktada Tayland, Brezilya ve Vietnam’ın isimlerini veriyor.

Diğer yandan yalnıza sıralama değil, yasal durum alanında gerileyenler yok değil. Raporda az sayıda ülkenin serbest ticareti veya bulut bilişim politikalarını teşvik eden politikaları desteklediğine değinilirken, özellikle Rusya ve Çin’in bulut bilişim hizmeti sağlanan sunucularının verileri yeterli derecede sınır ötesine taşıma olanağını kısıtladıkları belirtiliyor.

Bununla birlikte BSA, Nisan ayında yürürlüğe giren yeni Kişisel Verilerin Korunması kanununun, araştırma daha önce yapıldığı için sonuçlara etki etmediğini de belirtiyor. Bu yasa, sonraki sıralamalarda Türkiye’nin konumunu etkileyecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>