Türkiye enerji sektörünün ilk SAP S/4HANA projesi Kazancı Holding’ten

SAP Türkiye, pek çok ilki barındıran büyük ölçekli bir dijital dönüşüm projesine imza atarak enerji sektörünün önemli oyuncularından Kazancı Holding’i 2023 Türkiye’sine taşıyacak. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanının 100’üncü yılına yakışır proje, uluslar arası ölçekte de son zamanlarda Avrupa sınırları içerisinde enerji sektöründe gerçekleştirilen en kapsamlı enerji dönüşüm projesi olması ile dikkat çekiyor. 

Kazancı Holding, anlık veri ile küresel rekabet gücü elde edecek

Türkiye’de enerji sektöründe SAP S/4HANA sistemine geçiş yapan ilk şirket olan Kazancı Holding, uçtan uca kurulan yeni dijital altyapısı sayesinde dört kıtada 173 ülkeye yayılan operasyonlarını gerçek zamanlı veri analizi ile zamandan ve mekândan bağımsız olarak yönetecek. Kazancı Holding 8 bin 500’den fazla çalışanıyla, dört kıtada üretim yapıyor, 22 ülkede faaliyet gösteriyor ve 173 ülkeye ihracat yapıyor. 

Tüm operasyonları için çeviklik, verimli ve güvenli bir şekilde yönetebilmek için dijital dönüşüm yatırımlarını artıran Kazancı Holding, küresel olarak büyüyen şirketlerinin yüksek performansını garantilemek için dijital araçları yapısının genelinde kullanma olanağını elde edecek.

Kazancı Holding Dijitalleşmeden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Barış Erdeniz, “Yeni anlık veriye dayalı dijital yönetim anlayışımızla birlikte gelişmiş analitik uygulamalar, yapay zekâ ve robotik uygulamalar ile yönetim kaslarımızı daha da güçlendirerek, globalde büyüyen şirketlerimizi aynı çeviklikte yönetebilmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuşuyor.

SAP Türkiye Genel Müdürü Uğur Candan iş birliği ile ilgili şunları söyledi: “Dünya deneyim ekonomisine geçiş yaptı ve bu yeni dünyada büyümek, çevik olmak ve rekabette öne geçmek için akıllı işletmeye dönüşmek şirketler için daha da önem kazandı. Kazancı Holding AKSA grup şirketleri ile uzun zamandır güçlenerek devam eden iş birliğimizi bu projeyle bir üst noktaya taşıyarak, ülkemiz için de değer yaratmaktan mutluluk duyuyoruz. 2021 yılının Avrupa’daki en kapsamlı enerji dönüşüm projelerinden biri olan bu proje, Türkiye’de ve dünyada birçok ilke imza atmasıyla bizi ayrıca heyecanlandırıyor” diyor.

İlk aşama, abone süreçlerinin dijitalleştirilmesi

Dünyada bir ilk olarak gaz ve elektrik dağıtımını bir arada sunan Kazancı Holding, projenin ilk fazında 6 milyona yakın abonesinin sayaçtan tahsilata tüm süreçlerini dijitalleştiriyor. Erdeniz, “Dört yıllık projenin ilk aşamasında, holding bünyesindeki 65 şirketimizin ve bu şirketlerimizin hizmet verdiği 31 ildeki 6 milyona yakın doğalgaz ve elektrik abonesinin sayaçtan tahsilata tüm süreçlerini dijitalleştiriyoruz. 2022 ve 2023 yıllarında ise enerji üretimi ve jeneratör gruplarımızın da dijital altyapılarını günümüzün en ileri teknolojileri ile tamamen yenilemiş olacağız” diyor.

Kazancı Holding toplamda dört yıla yayılan ve 2023’te tamamlanması hedeflenen proje kapsamında Türkiye’de enerji sektöründe SAP S/4HANA sistemine geçiş yapan ilk şirket olarak da öncü oldu. Yapay zekâ, öğrenen makineler ve gelişmiş analitikler dâhil yerleşik tüm akıllı teknolojileri içeren kurumsal kaynak planlama (ERP) sistemi olan SAP S/4HANA, gerçek-zamanlı veri analitiği ve tahminlemeyi mümkün kılarak hızlı ve verilerle yönlendirilen karar verme sürecinin de yolunu açıyor. SAP S/4HANA yatırımıyla operasyonlarını zaman ve mekândan bağımsız olarak yönetebilen Kazancı Holding, küresel ve yerel tüm kararlarını akıllı karar destek sistemleri ile anlık olarak alabiliyor olacak.  

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz