Türkiye fintech sektörünün son durumu ve geleceği

0

Dünya genelindeki fintech işlemleri, son üç yılda 20 milyar doların üzerine çıktı. Tahminleri aşan bu işlem hacmiyle tüketicilerin olduğu kadar yatırımcıların da ilgisini çeken fintech kuruluşları küresel finans kuruluşlarının bakış açısını da değiştirmiş durumda.

Bankaların dijital dönüşüm kapsamında gerçekleştirdikleri yeniden yapılanma çalışmaları ve finansal teknoloji kuruluşları ile yaptıkları işbirlikleri dikkat çekiyor.

Bankaların çok yakın gelecekte alternatif kanallara, dijital ve mobil bankacılığa, robot asistanlara yatırım yapmaları bekleniyor. Finansal teknoloji alanında yaşanan yeniliklerin ödeme dünyasını dönüştüreceği öngörülüyor.

Dijital dönüşüm ve mobilite bankaları iş birliğine zorluyor

Dijital dönüşüm, hayatın her alanında vatandaşa dokunuyor. Mobil kullanıcıların artması ve kullanıcıların daha fazla kişiselleştirilmiş, kolay kullanım sunan hizmetler beklemesi, bankaların yenilikçi teknolojilere yatırım yapmalarını zorunlu kılıyor. Küresel finans kuruluşlarının son dönemde izledikleri küçülme politikaları, kendini ispatlayan fintech oyuncuları ile işbirliği yapmalarını da beraberinde getiriyor.

Finansal teknoloji şirketleri, bankalar tarafından yeni hizmet ve çözüm sunma bağlamında vazgeçilmez bir ortak olarak görülüyor. Diğer dikkat çeken konu ise fintech kuruluşlarının coğrafyalara göre değişen özellikleri. Avrupa’da fintech şirket ve startuplarının amacı verimliliği artırıp maliyetleri azaltmakken, Asya’da yer alan bazı ülkelerde ise henüz banka hesabı dahi olmayan kullanıcılara özel hizmetler veriliyor. Türkiye’de banka sistemi dışındaki kullanıcılar ve finansal okuryazar olmayan kitlenin yüzde 40 seviyelerinde olduğu görülüyor.

Fintech üç ayda 9,4 milyar dolar yatırım aldı

Denetim ve danışmanlık şirketlerinden KPMG’nin raporuna göre, yalnızca 2016 yılının ikinci çeyreğinde finansal teknoloji firmalarına yapılan küresel yatırım 9,4 milyar dolar. Son günlerde bankaların mekan ve personel giderlerinden tasarruf elde edebilmek için aldıkları tedbirleri dijital dönüşümün bir parçası olarak okumak mümkün. Bankalar, yeni nesil kullanıcılara ulaşmak için her türlü kanalı değerlendirmeleri gerektiğinin farkında. Bu alanda gerek küresel gerekse yerel bazda finansal teknoloji kuruluşlarının önemli bir fonksiyonu mevcut.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>