Techinside Google News
Techinside Google News

Türkiye Girişim Ekosistemi Canlanıyor!

Türkiye girişim ekosistemi, 2024'ün ilk yarısında önemli bir ivme yakaladı. Veriler, olumlu sinyal veriyor
- Advertisement -

Startups.watch tarafından hazırlanan Türkiye Girişim Ekosistemi 2024 2. Çeyrek Raporunun sonuçları yayınlandı. 2024’ün ilk yarısında 235 yatırım turunda 587 milyon dolar yatırım yapılırken, bu rakamın 476 milyon doları ikinci çeyrekte gerçekleşti. Bu gelişme, Türkiye’nin girişim yatırımları için cazip bir destinasyon haline geldiğinin önemli bir göstergesi.

Özellikle TÜBİTAK BiGG Fonu, Türkiye’yi Avrupa’da en fazla tohum öncesi yatırım yapılan ikinci ülke konumuna taşıdı. Ancak tohum aşamasından Seri A aşamasına geçişte bir sıkıntı yaşandığı gözleniyor. Türkiye’de tohum yatırımı alan girişimlerin sadece %3,4’ü Seri A yatırımı alabilmişken, bu oran İngiltere’de %15,8 ve Almanya’da %21.

Fintech sektörü de dikkat çekici bir büyüme gösteriyor. Colendi, Dgpays, Midas ve Sipay, 15 milyon dolardan fazla yatırım alarak fintech yatırımlarının tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasını sağladı. Yapay Zeka ise 2024’ün ilk yarısında en fazla yatırım alan dikey olarak öne çıkıyor.

Oyun sektörü gelişiyor

Oyun sektörü de Türkiye’de hızla gelişiyor. Türkiye, oyun yatırımları miktarı ve adedi açısından Avrupa’da ikinci sırada yer alıyor. Spyke Games, 2024 yılının ilk yarısında Avrupa’da en çok yatırım alan ikinci oyun girişimi olarak dikkat çekiyor.

Girişim sermayesi fonlarının (GSYF) sayısı da artmaya devam ediyor. 380 GSYF kuruluş izni almış durumda, bunların yarısından fazlası 2022’den sonra kurulmuş. 2024’ün ilk yarısının sonu itibarıyla Türkiye’de 85 aktif GSYF bulunuyor.

2024’ün ilk yarısında 235 yatırımın 12’sinde yabancı yatırımcılar yer aldı. Bu durum, Türkiye’nin uluslararası yatırımcılar için cazibesini gösteriyor.

Öte yandan, kitlesel fonlama kampanyalarının sayısında bir düşüş gözleniyor. 2019-2024/1. Yarısı arasında 346 adet GSYF ve 63 adet geleneksel fon kurulmuş, toplamda 2,3 milyar dolarlık bir fon büyüklüğüne ulaşılmış.

Türkiye girişim ekosisteminde kadın girişimciler yükseliyor

2024’ün ilk yarısında gerçekleştirilen 235 yatırımın 66’sında kadın girişimciler yer aldı. Bu oran, son 5 yılın en yüksek oranı olan %28’e ulaşmış durumda.

Türkiye girişim ekosistemi, 2024’ün ilk yarısındaki olumlu gelişmelerle geleceğe umutla bakıyor. Devlet destekleri, artan yatırımlar ve yeni girişimlerin ortaya çıkması, ekosistemin büyümeye devam edeceğinin göstergesi. Ancak, Seri A finansmanında yaşanan zorluklar ve kitlesel fonlamada gözlenen düşüş gibi bazı sorunlar da çözülmeyi bekliyor.

Startups.watch tarafından hazırlanan Türkiye Girişim Ekosistemi 2024 2. Çeyrek Raporunun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir