Türkiye Petrolleri Ocak’ta tarihi rekor kırdı

0

Türkiye Petrolleri (TP) için yayınlanan son üretim raporlarında, 110 bin varil petrol üretimine ulaşıldığı ve bu üretim çıtası ile birlikte rekor seviyeye ulaşıldığı belirtildi. Yazılı bir açıklama ile resmi internet sitesi üzerinden duyurulan gelişme, Türkiye Petrolleri’nin bu alanda ne kadar gelişme kat ettiğini gösterirken, paylaşılan raporda üretim için detaylar paylaşıldı.

Üretimde Rekor Seviye!

Yurt içinde 775 bin metreküp, yurt dışında ise 4 milyon 700 bin metreküp üretime ulaşan TP, toplamda 5 milyon 475 bin metreküp doğalgaz üretimine ulaştı. Üretime bakıldığında özelikle yurtdışındaki üretimlerin artmış olması, rekor üretime ulaşılmasında etkili oldu.

TP’nin bu başarıya ulaşmasındaki en önemli etkenlerden bir tanesi de son 10 yıllık süreç içerisinde markanın 28 milyar liraya varan yatırım yapması. Bu yatırımlar ile birlikte günlük faaliyetleri yükselten TP, önceki yıllarda da bu yatırımlarıyla gündeme gelmişti. Öyle ki sadece 2015 yılında 1,6 milyar dolar seviyesinde yatırım ile şirket sıralamasında zirvede yer almıştı. Yurt dışında Rusya gibi pek çok bölgeye yönelen TP, yurt içinde de Batman, Adıyaman ve Trakya Bölgesi’ne yatırımlar arttırıldı.

Hedefler Arttırılıyor!

TP için geleceğe yönelik yapılan paylaşımlarda özellikler 2023 yılına yönelik ciddi bir hedefin belirlendiği ve Türkiye’deki hedeflerle paralel olarak üretimin günlük 190 bin varile çıkarılacağı ifade edildi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>