Türkiye’de çoğu insan çevrimiçi işlem yaparken dikkatsiz

0

Siber suçluların ilgisini sadece banka kart numaraları çekmez; çevrimiçi bankacılık ve e-ödeme hesaplarının oturum açma bilgileri de kesinlikle ilgi alanlarındadır. Yine de Türkiye’de katılımcıların yüzde 34’ü kişisel ve mali verilerini girdikleri sitelerin güvenlik düzeylerine az da olsa dikkat ettiklerini kabul ettiler. Kullanıcıların beşte biri hassas kaynaklarına giriş şifrelerini korumak için hiçbir çaba göstermiyor. Katılımcıların yüzde 27’sı ise kendilerinden emin bir şekilde “para çalınan siber suçlar nadir vakalardır ve benim başıma gelmesi pek mümkün değildir” sözleriyle durumu ifade ettiler.

 

Türkiye’de katılımcıların yüzde 45’i mali verilerini internet erişimi olan cihazlarda depoluyor. Aslında kullanıcılar veri depolamayı güvence altına almak için özel programlar kullanmaya özen gösterselerdi durum bu kadar da riskli olmazdı. Maalesef göstermiyorlar. Örneğin Android akıllı telefonların sadece yüzde 51’inde kurulu güvenlik çözümleri mevcut. Daha da önemlisi akıllı telefonların yüzde 31’i ve Android tablet bilgisayarların yüzde 41’i cihazı kullanıma açmak parola koymak gibi basit bir ayardan dahi yoksun.

 

Diğer taraftan çok sayıda kullanıcı, siber suçluların mali bilgi avında olduğunun kanıtlarıyla ilk elden karşılaşıyor. Geçtiğimiz 12 ayda, katılımcıların yüzde 12’si banka yetkilisinden oldukları iddia edilen ve parola ya da diğer bilgileri isteyen şüpheli e-postalar aldıklarını bildirdi. Kullanıcıların yüzde 14’ü e-ödeme hesaplarına erişebilmek için erişim bilgilerini soran internet sayfalarına yönlendirildiklerini ifade ettiler.

 

“Kullanıcılar güvenlik önlemlerini göz ardı ettikleri takdirde dolandırıcıların kurbanı olabilirler. Bununla birlikte, bankalar çoğunlukla bu ihmalkârlığın zararını ödemek zorunda kalıyor. Bu denli çok sayıda dikkatsiz kullanıcı ile bankalar ve e-ödeme sistemlerinin operatörleri finansal ve itibari risklere karşı, siber suçları önleyebilen uzmanlaşmış güvenlik çözümleri kullanarak kendilerini güvence altına almalıdır”

Kaspersky Fraud Prevention bankalara, ödeme işlemcilerine ve e-ticaret şirketlerine çevrimiçi veya mobil kanallarında meydana gelebilecek dolandırıcılık vakalarını engellemek için uzmanlaşmış çözümler sunuyor. Bu çözümler gerekli tüm tedbirleri alarak son kullanıcıları ve işletmeleri korur, onlara güvenli bir müşteri tecrübesi yaşatıyor. Kaspersky Fraud Prevention çözüm paketi, kötü amaçlı yazılımları durdurup ortadan kaldırdığı gibi, hesap ele geçirme ve kimlik bilgilerini çalma denemelerini de engelliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>