Türkiye’de dijital bankacılık şirketleri hedeflemeye başladı

0

Dijital bankacılığın hızlı ve minimum insan gücüne dayanan yapısı, hem bankacılara hem de müşterilere bir çok avantaj sağlıyor. Fiziksel şubeleri olmayan, çalışan sayısı az ve işlemleri çok hızlı yapabilen bankalar, masrafları azalttıkları için çok daha yüksek kar marjlarına ulaşabiliyorlar. Müşteriler de, fiyatları normal bankalara göre çok daha aşağıda olan bankacılık ürünlerini kullanabiliyorlar.

Bankacılıkta dijital devrim ABD ve Avrupa’nın ardından ülkemizde de oldukça sık görülmeye başlandı. Öncelikle mobil şubeler ile daha çok tüketici ve bireysel müşteri kesimine hitap eden dijital bankalar, süreçlerini kurumlara da doğrudan hizmet verebilecek şekilde geliştirdiler. Artık şirketler de şubesiz, masrafsız, kolay ve hızlı bankacılık hizmetiyle tanışıyor, dijital bankacılığın avantajlarından faydalanıyor. Dijital bankaların kira, elektrik, su, doğalgaz, kırtasiye vb. giderleri yok. Bu bankalar ile çalışan şirketler müşteri oldukları tarihten itibaren en az 3 yıl boyunca hesap işletim ücreti, EFT/havale ücreti ödemiyor. Maaş, fatura, vergi/SGK, kredi kartı gibi tüm ödemelerini kolay ve ücretsiz bir şekilde gerçekleştirebiliyor. Ayrıca şirketlerin boşta duran parası her zaman yüksek faiz kazanıyor ve avantajlı fiyatlarla USD, EUR veya altın alım satımı yapılabiliyor. Üstelik bu işlemleri ve daha fazlasını yapabilmek için şubeye gitmeye gerek kalmıyor.

Tüm bu avantajlara rağmen yine de ikna olmayan şirketler için çoğu dijital banka yan kampanyalar da üretiyor. Bunlara, klasik bankaların dijital bankacılık iştirakleri de dahil. Örneğin sunduğu dijital bankacılık hizmetiyle küçük ve orta ölçekli firmaları hedefleyen Enpara.com Şirketim, müşterilerine yıl sonuna kadar çok avantajlı iki kampanya sunuyor: Encard Şirketim banka kartıyla, aylık 500 TL’ye kadar yapılan Google Adwords harcamaları ve yine aylık 500 TL’ye kadar yapılan www.ofix.com harcamaları yıl sonuna kadar yüzde 20 indirimli.

Dijital bankacılık, tüzel kişiliklerin bile banka müşterisi olmalarını ayrıca kolaylaştırıyor. Yine aynı bankadan örnek verirsek, Enpara.com Şirketim müşterisi olmak için şirket sahibinin veya bir yetkilisinin www.enpara.com/şirketim web sitesindeki kısa başvuru formunu doldurması yeterli. Ardından bir Enpara.com müşteri danışmanı firmayı adresinde ziyaret ederek Enpara.com Şirketim ile ilgili tüm soruları cevaplıyor ve sadece 3 sayfadan oluşan bankacılık sözleşmesini imzalatıyor. Bu ziyaretin hemen ardından Enpara.com Şirketim kullanıma açılıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>