Techinside Google News
Techinside Google News

Türkiye’de kartlı ödeme sistemlerinde Troy dönemi

Bir süredir çalışmaları devam eden ulusal ödeme yönteminde sona gelindi. Buna göre 2016 yılı içerisinde, Türkiye kendi ödeme yöntemi Troy'u kullanmaya başlayacak
- Advertisement -
BKM Genel Müdürü Soner Canko
BKM Genel Müdürü Soner Canko

Kredi ve banka kartlarının sağ alt köşesinde yer alan ve ödeme yöntemi markasını taşıyan bölümde artık bir Türk markası da yer alabilecek. Bir süredir devam eden “Türkiye’nin Ödeme Yöntemi” çalışmalarında sona gelindi. BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko, “BKM olarak 25. Yılımızı kutlarken, Türkiye’ye değer katmaya devam edeceğiz demiştik. Bugün Türkiye ve kartlı ödeme sistemleri için tarihi bir an yaşıyoruz ve bir ilki gerçekleştiriyoruz. Bugüne kadar bilgi birikimi ve teknoloji gücümüzle oluşan alt yapıyla artık Türkiye, kendi ödeme yöntemini hayata geçiriyor.” dedi.

Türkiye’de yeni bir dönem başlıyor
Dünyadaki gelişmelere dikkat çeken BKM Genel Müdürü Soner Canko, “Küresel düzeyde 1 milyarın üzerindeki kredi kartı ve banka kartı için faaliyet gösteren sistemlere, yerel düzeyde özelleşen taleplere cevap verecek, farklı bir alternatif ihtiyacı giderek artıyor. Çeşitli ülkelerde de yerel düzeyde pek çok alternatif ödeme yöntemi mevcut. Türkiye bankacılık sektörünün ulaştığı düzeye baktığımızda alternatif bir ödeme yöntemi yaratacak güce sahibiz. Sektördeki bilgi birikimi ve teknoloji ile yeni bir dönemin kapılarını aralamanın vakti geldi” dedi

Yeni Ödeme Yöntemi TROY, 2016’da hazır
Türkiye’deki bankalar , BKM çatısı altında güçlerini birleştirdi ve Türkiye’nin ilk ve tek ulusal ödeme yöntemini geliştirdi. “Türkiye’nin Ödeme Yöntemi” markası ise Türkiye: TR, Ödeme: O, Yöntemi: Y , harflerinden oluşan kısaltmayla, TROY oldu…. BKM Genel Müdürü Soner Canko, “Türkiye’nin Ödeme Yöntemi” TROY’un, 2016 yılı içerisinde hayata geçirilebilecek şekilde çalışmaların devam ettiğini söyledi.

“Türkiye kazansın istiyoruz”
Türkiye’nin “Yeni Ödemi Yöntemi”ni kullanmak için geri sayımın başladığını söyleyen BKM Genel Müdürü Soner Canko, “Ödeme yaparken ya da alırken işlemler yine güvenli, hızlı ve sorunsuz şekilde gerçekleşsin, hem Türkiye’ye özel olsun hem Türkiye kazansın istiyoruz” dedi. Son 5 yılda büyük bir dönüşüm içinde olduklarını söyleyen Canko, bu süreçte nakitsiz toplum hedefine de dikkat çekerek, “Türkiye olarak hedefimiz 2023’te yüzde 100 nakitsiz topluma ulaşmak. Türkiye’nin Ödeme Yöntemi, TROY ile, bu hedefe daha kolay ulaşacağımızı, Türkiye ekonomisine daha fazla değer katacağımızı düşünüyoruz. ” dedi.

“TROY ile Türkiye için tasarruf yaratacağız”
BKM Genel Müdürü Soner Canko, Türkiye’nin kendi ödeme yönteminin oluşturduğu yeni ortamın, bir bütün olarak büyük bir tasarruf yaratılmasını sağlayacağına dikkat çekti. Canko, “TROY’un bize yarattığı yeni koşullar ile bu tasarruf miktarının artacağını düşünüyoruz. TROY, bizim için, Türkiye ekonomisinin bütününde yaratacağı verimlilik ve tasarruf açısından önemli katkı sağlayacak” dedi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir