Türkiye’de teknoloji için 12 öncelikli alan belirlendi

0

50 civarında üst düzey bürokrat ve STK temsilcisi bir araya gelerek 12 öncelikli alanı belirledi

Cumhurbaşkanlığı Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulu (BTYPK), Türkiye için 12 öncelikli teknoloji alanını tespit etti. BTYPK’nın çalışmasında öne çıkan alanlar, “ileri fonksiyonel malzeme ve enerjetik malzeme teknolojileri, motor teknolojileri, biyoteknolojik ilaç, nesnelerin interneti, enerji depolama, robotik ve mekatronik, yapay zeka, büyük veri, bilgi güvenliği, genişbant teknolojileri ve mikro/nano ve opto elektronik teknolojileri” şeklinde duyuruldu. Bu alanlar yapılabilirlik ve etki açısından öne çıkmaya değer bulundu.

Teknoloji yol haritaları hazırlanacak

BTYPK üyeleri geçtiğimiz hafta içinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen danışma kurulu toplantısında bakan yardımcıları, başkanlık ve STK’ların başkan ve başkan yardımcıları seviyesinde 50’ye yakın üst düzey bürokrat ile buluştu. BTYPK Başkan Vekili Prof Dr. Hasan Mandal, önümüzdeki dönemde, önceliklendirilen 12 teknoloji alanında teknoloji yol haritaları hazırlanacağını söyledi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>