Türkiye’deki plajların suyu temiz mi? Online öğrenin

0

Yaz mevsiminin ortasındayız. Peki, yüzmek için gittiğiniz plajın suyu temiz mi? Bunu online olarak öğrenmek mümkün

Sağlık Bakanlığı ülkemizdeki pajların suyunun temizliğini görmek için periyodik olarak ölçümleme yapıyor. Sağlık Bakanlığı’na bağlı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü bu amaçla 34 şehirdeki plajlarda yüzme sezonu boyunca bakteriyolojik analiz yapıyor.

İl sağlık müdürlükleri tarafından 15 günde bir gerçekleştirilen analizler yuzme.saglik.gov.tr adresinde yayımlanıyor. Türkiye haritası üzerinde paylaşılan veriler toplam bin 341 plajın incelendiğini ortaya koyuyor. Buna göre, en çok incelemeye tabi tutulan bölgenin plajları 399 ile Akdeniz Bölgesinden geliyor. İkinci sırada 324 ile Ege Bölgesi plajları yer alıyor.

Dört renkle kategorilere ayrılmış

İl sağlık müdürlüklerinin çalışmaları sonucunda plajlar dört temizlik kategorisine ayrılıyor. Yani; ‘mükemmel’ kategorisi mavi renkle tanımlanıyor. Diğer kategoriler ve anlamları şu şekilde sıralanıyor: ‘Yeşil’ (iyi), ‘sarı’ (kötü) ve ‘kırmızı’ (girilmesi yasak).

Haritanın ayrıntıları merak edenler için bir örnek verelim: İstanbul’da yaz mevsiminde Adalar’da yüzmek isteyenler için Heybeliada ve Burgazada’yı önermek mümkün. Zira bu iki ada ‘yeşil’ (iyi) ile işaretlenmiş. Buna karşılık Büyükada ve Sedefadası ise ‘sarı’ (kötü) belirlenmiş ve yüzmek için uygun bulunmamış.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>