Türkiye’nin genişbant açmazı biter mi?

8

Akamai, 2014 yılının ikinci çeyreğinde yaptığı “State of Internet” isimli araştırmasında ülkeleri internet hızlarına göre sıraladı. ABD ortalama hızını ilk çeyreğe göre 10,5 Mbps’den 11,4 Mbps’ye çıkarmasına rağmen 14. sıraya düşerken, Romanya, Danimarka ve Norveç onun önünde yer aldılar. Listede Güney Kore 24,6 Mbps ile birinci, Hong Kong 15,7 Mbps ile ikinci, İsviçre ise 14,9 Mbps ile üçüncü durumda bulunuyor.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) yayınladığı 2014 2. çeyrek verilerine göre Türkiye’de şu anda 37 milyon civarında genişbant internet abonesi bulunmakta. Bu bağlantıların 27 milyon tanesini mobil 3G aboneleri oluştururken geri kalan 10 milyon abone ise xDSL, Fiber, Kablo ve diğer yöntemler ile genişbant internet erişimi sağlıyorlar.

Broadband-Connection

Akamai’nin raporuna geri döndüğümüzde ise Türkiye’nin ortalama 5,5 Mbps genişbant bağlantı hızı ile dünya sırlamasında 53. konumda olduğunu görüyoruz. Türkiye’deki internet kullanıcılarının sadece yüzde 5,1’i 10 Mbps üstü erişime sahipken, 15 Mbps üstünde genişbant kullanıcılarının oranı ise sadece yüzde 1,6 oranında kalıyor.

BTK’nın verilerine göre Türkiye’de yüzde 78,42 pazar payı ile TTNET en büyük işletmeci konumunda. TTNET’i yüzde 13,41 ile Turkcell Superonline takip ediyor.

broadband-network-cable-ethernet

Günün sonunda Türkiye’de küresel arenada ciddi anlamda genişbant ile alakalı bir sorunun olduğunu görebiliyoruz zira 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisinden birisi olma hedefi ile hareket ederken artık küresel başarı sıralamasındaki en büyük çarpanlardan biri haline gelen genişbant sıralamasında dünyada 53. sırada olmamızı açıklayabilecek bir mantığı ortaya koymak mümkün değil.

Peki, Türkiye’nin genişbant açmazındaki problemi nedir?

Öncelikle altyapı ile alakalı pazarda oluşan rantın piyasayı bir kaosa sürüklediğini söyleyebiliriz. Uzun yıllardır fiber konusunda işletmelerin önü maalesef açılmadı, açılamadı. Fiberi bir köşeye koyalım eğer bir ülkedeki 37 milyon genişbant abonenin 27 milyon tanesi sınırlı, limitli ve yüksek ücretlendirmeler ile tüketiciye ulaşan GSM mobil ağlar (3G servisi) üzerinden sağlanmışsa gerçekten birilerinin elini şakağına atıp düşünmesi gerekiyor.

Ofisimiz 4. Levent gibi İstanbul’un tam merkezinde bir noktada. Bulunduğumuz sokak, elektrik, su, doğalgaz ve kaldırım yenileme işlemleri için defalarca kazılırken hâlâ fiber erişimin sağlanamamış olması kabul edilebilir bir durum değil.

Mevcut internet bağlantılarını sadece kaçak film ve müzik indirme algısı üzerine inşa ederek adil kullanım kotası (AKN) adı altında kullanıcıların 100 Mbitlere varan hızlarını ayın ortasında 1-3 Mbit arasındaki hızlara düşürüyorsak bu ülkede genişbant erişimin olduğunu söylemek kocaman bir yalandan başka bir şey olmayacaktır.

626754-internet-cut

Bir diğer konu ise Upload hızları. En yüksek upload hızının 2 Mbit olduğu ve simetrik kurumsal tarifeler için işletmelerin ödemek zorunda kaldığı rakamlar göz önüne alındığında ülkemizdeki teknolojiye dayanan girişimci ekosisteminin büyümesini beklemek, buzdolabında sıcak su aramaya benziyor maalesef.

Çözüm?

Acilen Türkiye’de genişbant internet erişimi üzerindeki hız limitleri kaldırılmalı, upload hızlarının simetrik olarak sağlandığı kurumsal tarifelerin de maliyetlerini aşağı çekecek şekilde tüm download/upload oranları 1/2 veya 1/1 şekline dönüştürülmesi bir devlet politikasına dönüştürülmelidir.

Fiber altyapı için pazarda belli yüzdelere sahip işletmelerin abone rakamlarını DSL’e alternatif hale getirecek şekilde düzenlemeleri için zorunluluklar getirilmeli ve 4G teknolojisi için Türkiye söylemlerin ötesine geçerek uygulamaya geçmelidir.

Yorumlar

 1. Avatar

  Sevgili Hakkı Alkan’ın bir serzeniş tiviti,
  1MB Upload hızıyla otel odalarında sigara paketleri bitiren editörler,
  Vizyonsuz ceoların ödülleri,
  iMac’le içi geçmiş garaj efsanesi/Jobs sahneleri,
  4G ‘istek-li’ raporlar,
  Natali memnuniyeti,
  Ders almam ders veririm! söylemi,
  Hedefler, vizyonlar vizyonlar,
  Felsefesiz, düşünmeyen, kuru bir Tin.

  Yukarıdaki soruya herbiri ayrı ayrı şekillerde aynı yanıtı veriyor: Bitmez. Çünkü istenmiyor, çünkü isteyecek logos [modern bilinç] yok, çünkü arabesk, arkaik, geç, zorba, istenç/duyunç yoksunu, çünkü kontrastın en sağı, çünkü ne sosyal ne de şeffaf.

 2. Avatar

  Almanyadaki sistemi anlatiyim, siz kiyaslayin. Kablolu tv nin oldugu yerlerde genelde 3 paket bulunuyor. Üçü de sınırsızdır.
  10mbit/1mbit 18€
  50mbit/2,5mbit 23€
  100mbit/5mbit 30€
  Tabi bunlarin üzerine dandik basit yan odada zor çeken, kolay etkilenen bir cihaz istemiyorsaniz, bir 50€ cihaz ücreti, WLAN ve internet aktiflestirme ücreti olarak 80€ odemeniz gerekiyor. Kisacasi 24 ay uzerinden hesaplayinca her pakete 6€ daha eklediniz mi, gercek ucret ortaya cikiyor. Fiber hatti zaten bulmak mümkün değil.. Peki ya kablolu tv yoksa? Normal adsl, veya sıra gelirse vdsl2 ile max 50mbit/10mbit in tadını çıkarırsınız. Vdsl2 yoksa, download hiziniz 512kbit e kadar düşer ki çok buyuk sehirlerde bile bu sorunlar yasanabiliyor(kendimden biliyorum)

 3. upload konusunda haksızlık etmeyin. ttnetin bin küsür liralık 1gbit bağlantısında bile sadece 2 mbit upload olabilir ancak superonline satın alınabilir bağlantılarda 5mbite kadar çıkarken 1gbitle beraber de 20 mbit upload veriyor. türksatın da upload hızları 4 mbite kadar çıkıyor.

  bir bağlantının genişbant olması için dial up olmaması ne kadar yeterli bir kriter bilemiyorum. gerçekten de ayın ortasından sonra 3 mbit olan bağlantıya genişbant demek anca türkiyede olur.

 4. KAHROLSUN ADİL KULLANIM HAKKI!!

 5. Adamlar yandex reklamı yapmak için interneti kesip kesip veriyorlar aptal internetleri günde 100 defa kopuyor kalkmış bir de dünya standardını mı konuşuyoruz.

 6. Tttnet 8 mbite kadar olan sınırsız pakette 1 buçuk mb hızına ulaşabildiğim bağlantıya 95 tl fatura göndermiş, vodafone ve aveaya 10 mbit hız için 20 şer tl ödüyorum. Ttnet ayrılabilmem için de 550 tl para istiyor. Kahrolsun TTnet mobil ağlar memleketin en ücra köşesinde 10 mbite dayanmışklen il ilçe merkezlerinde insanları 1 mbite mahkum ettin….

 7. Eskişehir’in göbeğinde Türk Telekom’un yeni apartmanımıza telefon kablosu bağlaması için 1,5 ay kadar bekledik, şebeke kutusunun olmaması sebebiyle üretilen çözüm yan apartmana gelen telefon kablosunu uzatmak oldu. Türkiye’nin AB ve dünya standartlarını konuşabilmesi için çok zaman var, belki tahminimizden çok daha fazla bir zaman.

 8. valla ben şahsen geceleri yatarken bilgisayarı sabaha kadar açık bırakarak gereksiz download yaparak intikam alıyorum,sabahleyin indirdiğim her şeyi silip,akşam yine aynısını yapıyorum,herkese tavsiye ederim.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>