Türkiye’nin marka ve tasarım başvurusu sayıları açıklandı

0

Marka başvuru sayısı 2018’e göre yüzde 13, tasarım başvurusu ise yüzde 11 arttı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 2019 yılında toplam marka başvurusunun 134 bini geçtiğini açıkladı. Bakan Varank, Türk Patent ve Marka Kurumu’na (TÜRKPATENT) geçen yıl 8 bin 126 yerli patent, 2 bin 906 yerli faydalı model ve 119 bin 412’si yerli olmak üzere toplam 134 bin 353 marka başvurusu yapıldığı bilgisini paylaştı. Varank, “2019 yılında sınai mülkiyetin tüm alanlarında önemli artışlar gördük. Başvuru sayılarında bir önceki seneye göre yerli patentte yüzde 11, faydalı modelde yüzde 8, markada yüzde 13 ve tasarımda yüzde 11’lik artış oldu. TÜRKPATENT’e 8 bin 126 yerli patent ve 2 bin 906 yerli faydalı model başvurusu yapılırken, 119 bin 412’si yerli olmak üzere toplam 134 bin 353 marka başvurusu gerçekleştirildi” dedi. Sektörlere göre patent başvuruların ilişkin bilgi veren Varank, “Bilgi ve iletişim teknolojileri, beyaz eşya, otomotiv ve elektronik alanında faaliyet gösteren firmalarımız yerli patent başvurularında ilk sıralarda yer alıyor” ifadesini kullandı.

Tasarım başvurusu 46 bini geçti

Tasarım tarafındaki gelişmelere de değinen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, tasarım başvuru sayısının 46 bini geçtiğini söyledi. Varank, illerden yapılan patent ve tasarım başvurularını da açıkladı. Buna göre, marka, patent ve tasarım alanında en çok başvuru İstanbul’dan yapıldı. İstanbul’u Ankara ve Bursa’nın, marka başvurularında Ankara ve İzmir’in, tasarım başvurularında da Bursa ve Kayseri takip ediyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>