Türkiye’nin Truecaller ile imtihanı

1

truecallerTürkiye’de 2 milyon, dünya çapında 150 milyon kullanıcı tarafından desteklenen Truecaller uygulaması, daha telefon çalarken arayanın kim olduğunu gösteriyor. Kullanıcının rehberinde olmasa bile arayan numaranın kim olduğunu bilmek özellikle kadın kullanıcıların beğenisini kazandı. Gelen çağrıyı daha açmadan kime ait olduğunu bilmek ve kullanıcı topluluğu tarafından numaranın istenmeyen numara olarak işaretlenip işaretlenmediğini görmek, kadınların birçok sözlü taciz ve rahatsız edilme vakasından kurtulmasını sağlıyor.

Truecaller arayan numaranın kim olduğunu ve istenmeyen numara olarak işaretlenmiş olup olmadığı haricinde, numaranın hangi operatöre ait olduğunu ve hangi şehirden arandığını da gösterebiliyor. Daha da önemlisi, numaranın neden engellenmiş olduğunu da daha kullanıcı telefonunu açmadan saniyeler içinde gösterebiliyor. Bu sayede kullanıcılar, arayan numaranın gerçekten kendilerinin de istemediği bir numara olup olmadığını görebiliyorlar.

Numara değiştirmek işe yaramıyor

İstenmeyen kişi telefon numarasını değiştirse bile Truecaller bunu saptayıp gerekli düzenlemeyi yapabiliyor. Çünkü Truecaller, GSM operatörlerinin, beyaz ve sarı sayfaların yayınladığı telefon rehberlerini de bünyesinde barındırıyor. Böylece değişen numara kullanıcıların rehberlerinde olmasa bile yine de Truecaller veritabanına eklenmiş oluyor. Benzer bir sorun ile karşılaşan kullanıcılardan Başak Öncül, “Konuşmak istemediğim biri tarafından sürekli arandığım için Truecaller üzerinden engellemiştim. Ancak birkaç gün sonra bilmediğim başka bir telefon numarasından arama geldi. Truecaller numaranın engellediğim kişiye ait olduğunu gösterdiğinde çok şaşırdım. Neyse ki telefonu açmak zorunda kalmadan yeni numarayı de engelledim” diyor.

Tek dokunuşla sonsuza kadar engelleme

Kullanıcılar isterlerse bir numarayı daha açmadan tek dokunuşla kendi spam listelerine alıyorlar ve o numaradan bir daha çağrı almıyorlar. Böylece numara sahibi, kullanıcı istemediği takdirde asla kendisine ulaşamıyor. Özellikle tanımadıkları erkekler veya ısrarcı eski sevgililer tarafından rahatsız edilen kadınlar, Truecaller’ın anında engelleme özelliğini çok seviyorlar. Truecaller kullanıcılarından Elif Gökçen, “Cep telefonlarında ya numara engelleme özelliği yok ya da oldukça karmaşık şekilde sunuluyor. Bu yüzden istemediğim bir numarayı rehberime kaydedip yanına da not düşmek zorunda kalıyordum ki arama geldiğinde açmayayım. Truecaller kullanmaya başlayınca doğrudan ekranda engelleme tuşuna bastığımda bir daha o numarayı görmek zorunda kalmıyorum” diyor.

Kısa mesajlar da kontrol altında

Truecaller ile birlikte çalışan Truemessenger uygulaması ise, tüm bu işlevleri kısa mesaj özelinde yapıyor. İstenmeyen kısa mesajlar otomatik olarak yaratılan bir spam klasöründe depolanıyor ve kullanıcı yalnızca özellikle isterse bu mesajları görüyor. Kullanıcı ayrıca kendisi de kısa mesajları spam olarak işaretleyip, hem kendisinin bir daha aynı numaradan gelecek istenmeyen kısa mesajlara maruz kalmasını önlüyor hem de diğer Truemessenger kullanıcılarını bu numaraya karşı uyarmış oluyor.

Yorumlar

  1. Bence fazla söze gerek yok
    Mükemmel ve yerinde bir uygulama

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>