Türkiye’yi Anlama Kılavuzu

0

Bir insanı daha ötesi bir ülkeyi tanımadan onunla sağlıklı bir iletişim kurmak mümkün değil. Bu çerçevede IPSOS KMG her iki senede bir Türkiye’yi Anlama Kılavuzu adı altında bir rapor yayınlıyor. Toplumsal alışkanlıklarımızı, davranışlarımızı analiz eden bu raporun Medya, Reklam ve Teknoloji verileri bizim ilgi alanımıza giriyor.

medya-point-parmak-media

Rapora göre Türkiye‘deki nüfusun yüzde 84‘ü her gün TV seyrederken yüzde 28‘i hiç bir şekilde gazete okumuyor. Halkın yüzde 65’i TV’de en çok haber programlarını seyrederken, kadınlar özelinde en çok seyredilen programlar yüzde 65 ile diziler.

Reklam başlığında ise erkeklerin sadece yüzde 23‘ü TV reklamlarına ilgi gösterirken kadınlarda bu oran yüzde 28 olarak karşımıza çıkıyor.

Teknoloji başlığında ise Türk halkının sadece yüzde 25‘i teknoloji geliştikçe kendini güvende hissediyor ama buna rağmen yüzde 72‘si teknolojik gelişmelerin hayatı kolaylaştırdığını düşünüyor. Halkın yüzde 23‘ü ise teknolojiye güvenmiyor.

İnternet kullanıcılarının yüzde 58‘i her gün internete bağlanırken internet en çok bilgi edinmek ve en sık Facebook’a bağlanmak için kullanılıyor. Raporun belki de en ilgi çeken yönü ise erkeklerin sadece yüzde  79′u cep telefonu sahibi iken kadınların yüzde 89‘u cep telefonu kullanıyor.

İşletmeler açısından bu verilerin ülkemizde büyümeye müsait alanları açık ve net şekilde göstermesi önem taşıyor.

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>