Tuşlama tarzınız parolanız olsun

0

Kişisel ve kurumsal hayatımızda o kadar çok parola kullanıyoruz ki kimi zaman bunları hatırlamak bile mümkün olmayabiliyor. Pek çok farklı serviste aynı parolanın kullanılması herhangi birinin, bir başkası tarafından öğrenilmesi durumunda, önemli bir güvenlik açığı oluşturabilir. Üstelik dijital dünyadaki saldırganlar sürekli olarak bu parolaları ele geçirmek için çabalıyor.

İsviçreli bir girişim firması olan Behaviosec buna bir çözüm bulmuş olabilir. Geliştirdikleri algoritma ile kullanıcıların ekrandaki tuşları nasıl kullandığına dair eşsiz bir takip izi oluşturuyorlar. Bu iz kişiye özel oluyor. Behaviosec kurucusu Neil Costigan; “Tuşlara bası arasındaki süreniz, tuşlara basarken köşelerine olan yakınlığınız, tuşa vuruş süreniz, şekliniz… Hepsi eşsiz izi oluşturmak için kullandığımız kriterlerden bazıları” diyor.

Bu teknoloji sayesinde dijital bir saldırgan veya arkadaşınız parolanızı öğrense bile tuşladığında çalışmıyor. Elbette bu teknoloji sadece kapasitif ekrana sahip cihazlar için geliştirilmiş. Bunun anlamı şifrenizi öğrenen birisi cep telefonunda bunu kullanamaz ama aynı parolayı bir bilgisayar klavyesi ile girebiliyorsa bunu engellemek için bu teknoloji yetersiz kalıyor. Bu durumda bu teknoloji sadece mobil cihazlara özel parola kullanan bankacılık uygulamaları gibi alanlarda cazip hale geliyor. Bu bile başlı başına yeterli bir durum.

Güvenlik konusunda endişeleri olan işletmeler ve bu alanda yenilikçi çözümler sunmayı kendine görev kabul edenler için kullanılması gereken bir teknoloji.

Forbes.com’da yayınlanan bir makaleden faydalanılarak derlenmiştir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>