Twitter 140 karakter kuralını değiştiriyor

0

Mikro blog sitesi Twitter, kurulduğu günden beri çok katı şekilde uyguladığı 140 karakterlik mesaj kuralında esnemeye gidiyor. Şirket içinden sızan bilgilere göre sosyal medya servisi mesajlarda yer alan linkleri ve fotoğrafları artık 140 karakter sınırı dışında tutacak. Böylece bir link paylaşmak isteyen kullanıcı, linkin dışında toplam 140 karakter yazabilecek.

Twitter böylece 140 karakter sınırı konusunda en çok şikayet edilen sorunlardan birini çözmüş olacak. Kullanıcılar karakter sınırı nedeniyle uzun linkleri kısaltmak amacıyla linkleri önce URL kısaltma servislerine yapıştırmak zorunda kalıyorlardı.

Sosyal medya servisinin yeni özelliği iki hafta içinde yayına alması bekleniyor. 140 karakter sorunu Twitter’ın yeni kullanıcılar kazanmasının önündeki en büyük engellerden biri olarak görülüyor. Yeni jenerasyon düşüncelerini kısa kısa ifade etmeyi seviyor ancak belli bir limitle sınırlandırılmak, cümlelere takla attırmak için ayrıca vakit harcamayı gerektirebiliyor. Ayrıca karakter limiti nedeniyle sosyal medya servisi içinde gazetecilerin, yazarların, içerik üreticilerinin kaliteli ve derin içerik paylaşması da kolay olmuyor. Bu da Twitter’ın yeni kullanıcıları kendine çekebilmesini engelliyor.

URL ve fotoğrafların artık 140 karakter sınırı dışında tutulması, 140 karakter sınırının kaldırılmasını isteyenlerin zaferi olarak da yorumlanıyor. Mikro blog servisinin sonraki adım olarak 140 karakter sınırını tamamen kaldırabileceği de düşünülüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>