Twitter ABD istihbaratını banladı!

0

Twitter, %5 ortak olduğu Dataminr isimli veri analiz hizmetinin, ABD istihbarat kurumları tarafından kullanılmasını yasakladı.
Dataminr internetteki büyük miktardaki veriyi analiz ederek çeşitli durumlara karşı önceden uyarı verebilen bir büyük veri aracı olarak hizmet veriyor. Bu analizler sonunda, belli bir bölgedeki halk hareketlerini, sermaye hareketlerini, piyasanın iniş ve çıkışını hatta terörizm olaylarını önceden tahmin etmek mümkün olabiliyor.
Ancak sosyal medya servisi, tüm bu verinin internette herkese açık olarak bulunduğunu, istihbarat örgütlerinin istedikleri aracı ve yöntemi kullanarak veriyi analiz etmeye devam edebileceklerini belirterek Dataminr’ı daha fazla kullanmalarına izin vermediklerini açıkladı.
Mikro blog servisinin asıl endişe konusu ise halkın gözünde istihbarat servisleri ile işbirliği yapan bir şirket konumunda görünmek. Bunu engellemek içinse sahibi oldukları servislerin istihbarat örgütleriyle bağlantısını kesme kararı aldılar. Twitter aslında ne istihbarat ajanslarına ne de başka devlet birimlerine veri göndermediklerini, böyle bir işbirliği içinde olmadıklarını ancak müşterilerinden bazılarının Dataminr’ı, istihabarat ajansları adına kullanarak, terörist eylemlerde bulunabilecek kişileri tespit etmek amacıyla çalışma yaptıklarını, bu “işbirliği” görüntüsünün ise Twitter’ı rahatsız ettiğinin altını çiziyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>