Twitter, çalışanlarına 197 milyon dolar dağıttı!

1

jack dorseyŞirket hisselerini veya şirket gelirlerinin büyük bir bölümünü çalışanlara dağıtma modasına Twitter da katıldı.

Twitter’ın yeni CEO’su ve aynı zamanda hissedarı olan Jack Dorsey, yine farklı bir “müdür” olduğunu belli etti ve kendi hisselerinin bir bölümünü, çalışanlarına hediye etti. Çalışanlara dağıtılan hisselerin bugünkü piyasa değeri ise 197 milyon dolar! Öte yandan bunun küçük bir “armağan” olduğunu düşünüyorsanız, tekrar hatırlatalım, Dorsey Twitter’ın %4’üne sahipken, hisselerinin dörtte birini yani şirketin %1 hissesini çalışanlarına devretmiş oldu.

Twitter’da, Dorsey ile birlikte çok ilginç gelişmeler yaşanıyor. Şirket geçen hafta, çalışanlarının %8’ine denk gelen 336 kişiyi de işten çıkaracağını duyurmuştu.  Ardından Microsoft’un kurucusu Steve Ballmer, Twitter’ın hisselerinin %4’ünü satın aldığını açıklamıştı. Şimdi ise Dorsey %1 hissesini satarak Twitter’daki payını %3’e indirince, Ballmer artık şirketin kurucusu Dorsey’den daha büyük ortak olarak konumlanmış durumda.

Ayrıca, Dorsey’in bu hareketi, Silikon Vadisi’nde bir süredir tartışılan, hatta Türkiye’de YemekSepeti.com’un satışıyla da yaşanan, çalışanlara şirketin varlıklarından önemli boyutta prim verilmesi akımında yeni bir zirve olabilir. Bir hissedarın, hisselerinin dörtte birini çalışanlara devretmesi kolay kolay görülebilecek bir olay değil.

Aslında bu “dev” primler, Silikon Vadisi’ndeki büyük rekabetin de delili. Firmalar, yetişmiş çalışanlarını rakip teknoloji şirketlerine kaptırmamak için ve onları şirkete bağlayabilmek adına, büyük primler, hatta hisseler dağıtmayı seçebiliyorlar. Elbette, Twitter’ın küçük bir nakit sıkıntısı yaşıyor olduğunu da herkes biliyor ve çalışanlarını hem motive etmek hem de maddi beklentilerini karşılamak için hisse dağıtmak da Dorsey’in elindeki en iyi seçenekmiş gibi görünüyor.

Şimdi Twitter’ın ortağı olan çalışanların, artık daha büyük şevkle çalışacaklarını ve Facebook’u geçmek için yeni fikirlerle ortaya çıkacaklarını tahmin etmek zor değil.

Bakalım belki bir gün ben de ShiftDelete’in hisselerini, editörlerimize devredebilirim. Hiç belli olmaz : )

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>