Twitter emoji ile reklam satacak

0

Kendine nakit para akışı arayan ve bu amaçla reklam verenleri nasıl cezbedeceğini düşünüp duran sosyal medya ağı Twitter, şimdi yeni bir araçla reklam verenlerin karşısına çıkıyor: Emojiler.

Twitter’ın yeni reklam modeli emojileri temel alacak. 2014 yılından beri 110 milyar emojinin tweetlendiği sosyal medya servisinde artık reklam verenler kullanıcıların ruh hallerini emojiler vasıtasıyla tespit edip, ona göre reklam gösterecekler.

Örneğin, hamburger, yeme, içme emojsi paylaşan bir kullanıcının aç olduğuna kanaat getiren fastfood restoranları kullanıcıya kendi reklamlarını gösterecekler. Tatil, yelkenli, güneş, deniz emojileri paylaşan bir kullanıcının tatile gitme modunda olduğu varsayılarak, tatil reklamları görmesi sağlanacak. Otomobil, giyim kuşam, makyaj, televizyon, aşk, flemenko dansı, saç kesim, spor, fitness gibi başka emojilerle bu örnekleri genişletebiliriz. Her emojinin temsil ettiği ruh hali ve kullanıcı ilgisi, ilgili sektördeki reklam verenlerin reklamlarını o kullanıcılara yöneltmesini sağlayacak.

Diğer sosyal ağlara da yayılabilir

Diğer bir deyişle, artık kullanıcılar Twitter’da emoji kullandıkça daha çok reklam görecekler. Üstelik Twitter’ın bu yeni hamlesi, Facebook, Instagram, Messenger, Whatsapp, Snapchat gibi diğer “emoji yoğun” mecralarda da kısa sürede benimsenecek gibi görünüyor. Sadece Facebook Messenger’e geçen ay 1500 yeni emoji eklendiğini de unutmamak gerekiyor. Emojiler gerçekten reklam verenler için yeni “hedef kitle tespit aracı” olabilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>