Twitter ırkçılık ile mücadele edecek

0

Twitter ırkçılık

Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından Twitter ırkçılık ile mücadelesini artırıyor. Artık ırkçılık ile ilgili terimlerin kullanılmaması için harekete geçildi.

Twitter ırkçılık için harekete geçiyor

ABD’de son dönemde yaşanan ırkçı saldırılar, sosyal medya platformlarının bu konuda daha duyarlı davranmasına neden oldu. Birçok sosyal medya platformu, ırkçı söylemlere karşı savaş açmış durumda. Bunlardan biri de Twitter oldu.

Twitter ırkçı söylemlerle mücadele etmek için yazılımında önemli bir yenilik yapıyor. Irkçı anlamları barındıran bazı terimler, artık Twitter’da kullanılmayacak. Böylelikle yazılım dilinde kullanılan Blacklist, slave, master ve whitelist gibi kelimelere artık yer verilmeyecek.

Twitter tarafından paylaşılan bilgilere göre artık daha kapsayıcı bir dil kullanmayı tercih ettikleri belirtiliyor

Tıpkı Twitter gibi birçok şirket, bu yönde değişim yapıyor. JP Morgan, GitHub bu tip kelimeler yazılım dilinden kaldırma çalışmaları yürüten şirketler arasında yer alıyor. Dünya devi şirketleri böyle bir adım atması, bu konudaki hassasiyetin artmasında önemli bir rol üstlenebilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>