Twitter ne zaman satılacak?

0

İnternet devi Yahoo rakipleriyle baş edemedi ve şimdi onu satın almak isteyen devlerden gelen teklifleri değerlendiriyor. LinkedIn, WhatsApp, Instagram gibi güçlü sosyal medya platformları bile dev firmaların milyar dolarlarına karşı koyamadılar. Teknoloji piyasası şimdi hayal ettiği nakit akışına bir türlü kavuşamayan Twitter’ın ne zaman satışa çıkacağını tartışıyor.

Wall Street uzmanlarına göre Twitter’ın satılması kaçınılmaz. Şirketin hissedarları, marka henüz güçlüyken ve milyar dolarlar ederken, banka hesaplarına milyar dolarlar akıtmanın yek yolu olarak onu satmayı tartışmaya başladılar. Daha önce de dev markalar olmalarına rağmen para kazanamadığı gibi satışta geciken Myspace gibi platformlar, satıştan dev bir gelir elde etme trenini kaçırmıştı. Dorsey’in şirketindeki hissedarlarının ise aynı hatayı yapmak istemediği konuşuluyor, dolayısıyla Wall Street’te şimdi en çok tartışılan konu sosyal medya devinin ne zaman satılacağı ve onu kimin alacağı.

Aslında tahminlere göre aynı LinkedIn’de olduğu gibi, Twitter’ın olası alıcılarla gizli gizli görüştüğü ve pazarlık yapıyor olduğu bile konuşuluyor çünkü Dorsey bir süredir, platformu güncellemeyi ve yeni ürünler duyurmayı yavaşlattı. Bu da odağını şirketin satışına yönlendirdiği şüphesini doğuruyor. 2016 başında şirketin en tepesindeki üç yöneticinin aynı anda istifa ederek rakip teknoloji şirketlerinde ertesi gün işe başlaması da, sosyal medya platformundaki çöküşün ve vazgeçmişliğin işareti olarak kabul edilmişti.

Piyasadaki tahminlere göre Twitter’ın en geç 2016 bilanço rakamlarını görünce artık havlu atarak satın alma tekliflerini değerlendirmeye başlayacağı düşünülüyor. Twitter’ı satın almak isteyecek firmaların başında ise Google, Comcast ve News Group var. Google’ın en büyük hayalinin sağlam bir sosyal medya servisine sahip olmak olduğu biliniyor. Öte yandan Zuckerberg’ün de pelerinli bir süper kahraman gibi açık arttırma masasının üzerine çıkarak onlarca milyar dolar teklif etmesi de kimseyi şaşırtmayacak bir hareket olacak, zira bunu daha önce yapmışlığı var.

Apple’ın da cebindeki yüzlerce milyar dolarlık nakitle masadaki en dişli alıcı olabilme ihtimali de yadsınmıyor zira mobil cihazlar için çok cazip bir platform olan Twitter’ın iOS kullanıcıları tarafından ihya edilmesi hiç zor olmayacak. Apple’ın Twitter’ı iOS için merkezi bir haber/duyuru/sosyal medya/etkinlik ajandası/dizi-film-sinema-konser takip hub’ı haline çevirmesi çok olası bir ihtimal olarak görülüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>