Twitter politik reklamları etiketleyecek

0

ABD başkanlık seçimleri sırasında Facebook ve Twitter gibi etkili sosyal medya servislerinde Rusya bağlantılı organizasyonların Trump’ın lehine reklamlar ve kampanyalar başlattığının ortaya çıkmasıyla gözler sosyal medya servislerine çevrilmişti.

Twitter şimdi, yeni bir uygulamaya geçeceğini ve seçim dönemlerinde, politik ilanları etiketleyeceğini, bu ilanları kimin verdiğinin de şeffaf olarak görüneceğini açıkladı. Böylece seçmenlerin reklamları incelerken kimin ve neden reklam verdiğini anlaması mümkün olacak.

Sosyal medya servisleri namlunun ucunda

Facebook da kısa süre önce benzer bir uygulamayı yürürlüğe aldığını duyurmuştu. ABD’de, Trump’ın başkanlığı Rusya bağlantılı kampanya destekleri nedeniyle sorgulanır hale geldi. Eski başkan Obama da görevden ayrılmadan önce FBI’a, Trump’ın başkanlık kampanyasının Rusya’nın destekleyip desteklemediğini araştırma emri vermişti. Trump, başkan olduktan sonra FBI’dan bu soruşturmayı sonlandırmasını istedi ancak Trump’ın emrini kabul etmeyen FBI başkanı soruşturmaya devam edince, Trump tarafından görevinden alınmış ve bu olay ABD’de büyük bir skandala yol açmıştı.

Elbette tüm bu kavga-dövüşün ortasında ise Facebook ve Twitter gibi etkili sosyal medya servisleri duruyor. Sadece ABD’li politikacılar değil, Almanya ve Fransa’daki politikacılar da Facebook ve Twitter’ı, seçmenleri yanlış yönlendiren tehlikeli yalan haberler nedeniyle sürekli uyarıyor ve önlem almaları için baskı yapıyor.

ABD mahkemeleri ve güvenlik güçleri şu anda Facebook ve Twitter’dan, başkanlık seçimleri sırasında politik reklamlar verenlerin kimlik bilgilerini istiyor. Facebook’un tespitlerine göre, çok sayıda reklamverenin Rusya bağlantılı kişiler veya kurumlar olduğu göze çarpıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>