Twitter yeni BlackBerry olacak mı?

0

Eriştiği kullanıcı kitlesi, Google ve Facebook’un arkasından gelen Twitter, şimdilik üçüncülükten memnun görünüyor. TNW ekibinin ulaştığı anonim kaynaklar, mikro blog servisinin yöneticilerinin üçüncü sırada olmakla ilgili bir sıkıntı yaşamadıklarını iddia ediyor. Şirketin yeteri kadar verisi bulunuyor, kullanım istatistikleri tehdit arzetmiyor ve gelir modellerini de yakın dönemde toparladıklarını söylemek mümkün.

Rekabetin bu kadar yoğun olduğu, oyun sahasının her geçen gün daha da kalabalıklaştığı bir arenada üçüncü olmak önemli bir başarı sayılabilir. Ne var ki yakın tarihte biz üçüncülükle mutlu olup, sonuçta hüsrana uğrayan bir örnek biliyoruz: Blackberry.

Tıpkı Twitter gibi onlar da uzunca bir süre (iOS ve Android’in arkasından) üçüncülüğün tadını çıkardı. Milyonlarca kullanıcıya hitap ediyor, her gün yığınla veri üretiyorlardı. Ne var ki hiçbir üçüncülük kalıcı değildir. Bir gün önem arz eden veriler, ertesi gün anlamsız hale gelebilir. Dijital dünyada tabelada yer almak şöyle dursun, ayakta kalabilmek için bile dev bir kullanıcı kitlesinin her gün yeni ve işe yarar veri üretmesi gerekir.

Twitter tehlikeli sularda yüzüyor

Üstelik bir anlık veriler Twitter’ı güçlü gösterse de, sürece baktığımızda durumun böyle olmadığını görebiliyoruz. Kullanıcı sayısının artışı yavaşladı ve son istatistikler, insanların makaleleri okumaya bile zahmet etmeden RT ederek geçtiklerini gösteriyor. Yani etkileşim hiç olmadığı kadar düştü. Bunu tüm medya kanalları kendi analitik verilerine baktıklarında görebiliyorlar.

Eğer etkileşim bu şekilde düşerse, kullanıcı kitlesi aktivitelerini sonlandırır, derken sıra kanaat önderlerine gelir ve sonrasında sosyal bir ağ olmanın anlamı kalmaz. Twitter yöneticilerinin bu durumdan memnun olması ise tehlike çanlarının çaldığını gösteriyor. Mikro blog servisi olarak başlayıp, yayın hayatına çok çeşitli özellikler ve yeni servislerle devam eden Twitter, dileriz en yakın zamanda elde tutulması en zor pozisyonun üçüncülük olduğunu fark eder: Çünkü birincinin ve ikincinin doğrudan muhatabı tektir, üçüncünün ise sonsuz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>