Twitter’da paylaşılan haberler okunmuyor

0

Kendini online haber merkezi olarak konumlandırmaya çalışan Twitter’a kötü haber, Columbia Üniversitesi ve French National Institute’den geldi. İki kurumun hazırladığı araştırmaya göre, kullanıcıları sosyal ağda paylaşılan haberlerin büyük bölümüne “tıklamıyor”, yani okumuyorlar. Araştırmaya göre, mikro blog sitesinde yayınlanan haberlerin %60’ı hiç tıklama almıyor ve okunmuyor.

Sosyal ağ servisinde paylaşılmış 2,8 milyon haberi inceleyen araştırmada haberler iki ayrı kategoride incelendi. Birinci kategoride, Bit.ly gibi URL kısaltma servisleri üzerinden paylaşılan haberler, diğerlerinde ise doğrudan haber kaynağının linki ile paylaşılan haberler yer aldı. Araştırmacılar bu şekilde, haberlerin nasıl viral haline dönüştüğünü de tespit etmeye çalıştılar.

Sonuçlara göre, haberlerin %60’ı hiç tıklanma almazken, kullanıcıların haberlerin sadece başlığını ve özetini okumayla yetindiğini, daha detaylı bilgi almak için linke basma gereği duymadığı ortaya çıktı.  Böylece bilgi tüketimi konusundaki yeni alışkanlığın, sadece başlık ve özet okumak olduğu anlaşıldı.

Kullanıcıların sadece çok ilgi çekici buldukları başlıklara tıklıyor olması gerçeği de, haber kanallarında artık “clickbait” adı verilen tuzak manşetlerin yoğunlaşabileceği anlamına geliyor. Tıklanma sayısı giderek azalan haberlere ilgi çekmek için çoğu haber kanalının tuzak manşetlerle sitesine ilgi çekmeyi yeni haber yazma alışkanlığı olarak kabullenmesi, habercilikte önemli bir tehlike olarak görülüyor.

Öte yandan, araştırma sonuçları, Twitter’ın kendisini yeni haber mecrası olarak konumlandırmakta hata yaptığını da ortaya koyuyor. Sosyal medya servisinin ya bu hedeften vazgeçmesi ya da kullanıcılarını haberleri okumaya teşvik edecek tasarımsal düzenlemeleri hayata geçirmesi gerekecek

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>