Techinside Google News
Techinside Google News

Twitter’da spam riski devam ediyor

Twitter'ın uygulamaya koyduğu yeni kurallar, spam vb. risklerin önüne geçmekte yetersiz kalıyor.
- Advertisement -

twitterSosyal medyanın devlerinden Twitter, koyduğu yeni kurallar ile spam’leri, tehditleri ve hakaret içeren gerçek dışı tweet’leri engellemeyi hedefliyor. Ancak gelen bilgiler Twitter’ın aktif hale getirdiği bu kurallar sisteminin yetersiz olduğunu ortaya koyuyor. CIO Insight için bu riskleri ele alan Mike Elgan, konuyu şu sebeplerle özetliyor.

 
1- Mesaj filtreleme  algoritması

Twitter’daki en büyük değişiklik, zararlı içeriğe sahip tweet’lerin algoritmalar tarafından tespit edilip gizlenmesi. Ancak bu adım faydalı olmanın aksine, kurban durumundaki kullanıcı için daha büyük zararlar içeriyor. Zira kullanıcı trolllerin yayınladığı zararlı tweet’leri görmezken, geri kalan tüm Twitter üyeleri bu paylaşımları görebiliyor! Yani zarara uğrayan kişilerin sadece gözü kapatılmış oluyor.

2 – Tehdit açılımı genişliyor

Eski kurallar direkt olarak gelen tehditlere karşıyken, yeni uygulamalar ile dolaylı yoldan gelen tehditvari içerikler de engelleniyor. Ancak bu yöntem halen yetersiz bulunuyor.

3 – Hesapların geçici olarak kullanım dışı tutulması

Twitter kullanıcıları zararlı içeriğe sahip tweet’leri rapor ettiklerinde, Twitter kötü niyetli kullanıcıların hesabını inaktif hale getirebiliyor. Hesabın tekrar aktif hale gelmesi için telefon numarası ile onaylama talep eden marka böylece troll’lerin önüne geçmeyi hedefliyor. Lakin troll kullanıcılar çok kısa sürede sayısız yeni sahte hesap açabileceği için bu girişim de manasız oluyor.

4 – Takip etmediğiniz kişilerin özel mesajlarına izin

Kısa bir süre önce devreye alınan ve takip etme zorunluluğu gerektirmeden özel mesaj gönderebilme izni veren “Receive Direct Messages from Anyone” opsiyonu ile birlikte artık Twitter üyeleri, bu seçeneği aktif hale getirirlerse takip etmedikleri kişilere özel mesaj atabiliyor. Zira troll tayfası eskiden bir kişiye zarar vermek istediğinde, onun bağlantıda olduğu kişilere de saldırıda bulunabiliyordu. Tehdit altında olduğunuzu belli etmek için herkese açık mesaj paylaşımı yaptığınızda ise troll kullanıcıları diğer arkadaşlarınıza yönlendirmiş oluyorsunuz. Tam olarak, takip etmediklerinize özel mesaj atamıyorsunuz, yine genel bir paylaşım yapmanız gerekebiliyor ve troll arkadaşlarınızı rahatsız edebiliyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir