Twitter’dan milyoner olmaya giden yol

1

Adı Kris Sanchez, henüz 24 yaşında. Bundan beş yıl önce @UberFacts adında bir Twitter hesabı açtı ve şu anda 7,16 milyon takipçiye sahip. Bu hesap dünyadaki en değerli 10 Twitter hesabından birisi olarak kabul ediliyor. Kris Sanchez bunu nasıl başarmış olabilir?

Sanchez her gün yaklaşık 80 kadar tweet atıyor. Bunlar; “Her yıl yılanlar 100 bin insanı öldürüyor” veya “Küçük yaşlarda insanları detaylı çizen çocuklar daha akıllı oluyor” gibi kısa tespitler. Zaten hesap adını buradan alıyor (Uber: Sıra Dışı, Facts: Gerçekler)

Sanchez bu hesabında ilk mesajları atmaya başladığında pek çok insan bu bilgileri retweet (RT) ediyor ve hesap hızla takipçi kazanıyor. Ancak bunun yeterli olmayacağını bilen Sanchez çok ünlü olmayan ancak Twitter‘da takipçi sayısı yüksek olan hesaplara tweetlerini RT etmesi için aylık 50-100 dolar arasında değişen ödemeler yapmaya başlıyor. Tam bu noktada bir dönüm noktası yaşanıyor ve Paris Hilton UberFacts’ın tweetlerinden birini RT ediyor.

Sanchez bu dönemi şöyle anlatıyor; “Haftada 100 bin yeni takipçi kazanır olmuştuk.”

UberFacts’ın takipçi sayısı arttıkça firmaların da ilgisini çekmeye başlıyor ve kısmen ilginç verilere sahip reklam değeri taşıyan tweetler için Sanchez’e ödeme yapmaya başlıyorlar. Sanchez kazandığı para ile Twitter’a ayda 5.000 dolar bütçe ayırıyor ve hesabına ait içeriklerin öne çıkmasını sağlıyor. Gerisi çığ gibi büyüyor ve ve UberFacts’ın şu anda 7,16 milyon takipçisi artmaya devam ediyor.

Ekran Resmi 2014-08-20 15.45.55

Sanchez’in artık küçük bir takımı da var. Hesaptan atılan tweetler günde 90 milyon kez görüntüleniyor ve her biri 500 ila 1000 arasında RT ediliyor.

Sanchez Twitter hesabından yılda 500.000 dolar para kazanmakta. Bu yıl içinde yayınladığı iOS uygulaması ilk 10 gün içinde 1 milyon kez indirilmiş ve Sanchez bu uygulamadan yılda 3 ila 4 milyon dolar arasında gelir elde etmeyi hedefliyor. Android uygulaması ile yakında yayınlanmak için hazırlanıyor. Bu güne kadar Sanchez’e UberFacts hesabını satması için milyonlarca dolar değerinde teklifler gelmiş ancak Sanchez hiç birini kabul etmemiş.

Bakış açımızı ülkemize çevirdiğimizde UberFacts benzeri hesaplar görebiliyoruz. Bunların bazıları takipçileri yüzbinleri bulabilen bazıları ise birer kopya olmaktan öteye geçmemiş hesaplar. Ancak hiç birinin birer UberFacts olma potansiyeli yok zira artık küresel bir dil olan İngilizceye karşı Türkçe içerik ile bu başarıyı elde etmek mümkün değil ancak zaman içerisinde Türkiye için benzeri hesapların oluşması beklenebilir.

Bir diğer gerçek ise Twitter gibi Vine ve Instagram’ın yükselen değerler haline gelmesi. Tüm bu gelişmeleri bir araya getirdiğimizde işletmeler için giderek cazip hale gelen sosyal medya kanallarının yeni yapısı bir fırsat oluştururken aynı zamanda konvansiyonel medya kanalları için de o denli büyük bir tehdide dönüşüyor.

Yorumlar

  1. İşin ilginç bir diğer tarafı ise, yazdığı kısa bilgilerin en az %50’sinin ya yanlış, ya da üzerinde tartışma henüz bitirilmemiş konular olması…

    http://paleofuture.gizmodo.com/uberfacts-is-full-of-lies-1541956164

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>