Twitter’ı kim satın alacak?

1

İş dünyasının sosyal ağı LinkedIn’in Microsoft tarafından satın alınması en çok sürpriz bir isme yaradı: Twitter. Duyurunun yapılmasının hemen ardından mikro blog servisinin borsada işlem gören hisseleri aynı gün yüzde 6 oranında yükseldi. Bunun sebebi ise bir zamanlar Google ile anılan söylentilerin, şimdi ana şirket Alphabet üzerinden tekrar alevlenmesi: Google Twitter’ı satın alacak!

Bir zamanlar “Google Twitter’ı satın alacak” başlıkları gündemden düşmemişti. Ancak şirketin bunu düşündüğü ve ardından “gereksiz bulduğu” çok konuşulmuştu. Yatırımcılar ise şimdi Microsoft tarafından yapılan satın almanın, Twitter’ın potansiyel talipleri için de istek uyandırıcı olacağına inanıyor. LinkedIn hissedarları, Microsoft alımının ardından hisselerine yüzde 49 değer katmış durumda.

Buna karşın Twitter, Jack Dorsey’in yeniden CEO olmasının ardından bile 2014’ten bu yana devam eden düşüşün önüne geçemedi. Hatta Microsoft’un LinkedIn’i satın alması, şirket hisselerine Dorsey’in liderliğinden daha fazla olumlu etki yaptı. Business Insider’dan Jim Edwards, böyle bir durumda Twitter’ı kimlerin satın alabileceğini yazdı:

Google

Saxo Bank Yöneticisi Peter Garnyr, Twitter’ı satın alabilecek büyüklükte olan sayılı şirketten birinin Google olduğunu hatırlatıyor. Öte yandan, Twitter’ın kullanıcı istatistiklerinin durağan seyrine karşın, yakın dönemde gelir modellerinde iyileşme olduğunu belirtiyor ve bunun da Google açısından iştah açıcı olabileceğine dikkat çekiyor.

Comcast

Recode’dan Kurt Wagner, “Twitter’ı kim kurtarabilir?” diye başlayan yazısında Google’ın yanı sıra daha büyük bir medya şirketi olan Comcast’in de listeye dahil edilmesi gerektiğini anlatıyor.

News Corp.

Tıpkı Google gibi daha önce News Corp. tarafından da Twitter için bir satın alma ihtimali üzerinde durulmuş ve daha sonra bu iddialar reddedilmişti.

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>