Twitter’ın 13 CEO adayı

0

CEO-1024x440Twitter, Haziran başında sürpriz şekilde CEO’sunun istifasıyla gündeme geldi. Eski CEO o kadar “istenmeyen” bir adamdı ki, istifanın ardından şirketin borsa değeri 1 milyar dolar arttı.

İstifa eden CEO Dick Costolo, Twitter’ı karlı bir sosyal medya servisine dönüştürmek için radikal değişiklikler yapmasıyla tanındı. Twitter hissedarları, Twitter ile aynı dönemlerde hizmete başlayan Facebook’un yakaladığı ticari başarıyı yutkunarak, gıptayla izlerken, yönetimden Twitter’ı da artık yüksek kazanç getiren bir servise dönüştürme talebinde bulunuyorlardı. Dick Costolo ise bu amaçla ne yaptıysa, başarılı olamadı. Sonunda üzerindeki baskılar o kadar arttık ki, istifadan başka çözüm kalmadı.

İstifasının ardından yerine “acil durum CEO’su” olarak, kuruculardan Jack Dorsey geçti. Ancak geçici olarak bu göreve atanan Dorsey’in yerine, büyük hissedarların ve yönetim kurulu üyelerinin başka adayları bulunuyor. Dolayısıyla şu günlerde Twitter’da kapalı kapılar arkasında büyük pazarlıklar, lobiler, belki ayak kaydırma operasyonları arasında, yeni CEO belirleme yarışı sürüyor.

Resmi olarak ortada bir aday bulunmuyor ama adaylar Twitter’ı yönetmek istediklerini her fırsatta dile getirerek adaylıklarını belli ediyorlar.

İşte, Twitter’ı önümüzdeki dönemde yönetmesi muhtemel 13 CEO adayı:

1-Jack Dorsey

Twitter’ın kurucularından olan Jack Dorsey, Costolo’nun ani istifasının ardından acil durum CEO’su olarak apar topar bu göreve atandı ve “geçici” olduğu vurgusu da yapıldı. Ancak acaba Dorsey kendini geçici olarak mı görüyor, yoksa bu görevde kalmaya istekli mi? Aslında şirket içinde Dorsey’e büyük destek var ve yönetim kurulunun, hissedarların, bu “geçici” dönemi, Dorsey için bir “deneme süreci” olarak değerlendirdiklerini duyuyoruz. Dolayısıyla kalıcı CEO olarak en büyük adaylardan biri Jack Dorsey. Ancak bir türlü para kazanamayan Twitter’ın kaygan zemininde Dorsey’in de ayağının kayması, birkaç ufak yanlışa bakıyor.

2- Padmasree Warrior

Cisco’nun ve Motorola’nın eski CTO’su aslında Silikon Vadisi’nin tanınmış isimlerinden biri. Soya adı gibi savaşçı bir karaktere sahip bu kadın, aynı Marissa Mayer’ın Yahoo’ya yaptığı gibi, Twitter’ın kurtarıcısı olabilir. Teknik alt yapıya da hakim olması, onun Twitter’la neler yapılıp yapılamayacağına daha çok hakim olmasını sağlayabilir.

3-Bradley Horowitz

Google+’nın yöneticisi aynı zamanda Yahoo ve Google’da uzun yıllar deneyimi olan bir sosyal medya profesyoneli.  Twitter’da yönetim kurulu üyelerinden bazılarının Bradlet Horowitz’e CEO görevi için teklif götürmek konusunda ısrarcı oldukları haberleri de Twitter içinden sızıyor.

4-Adam Bain

Twitter’ın gelir ve ortaklıkla bölümü başkanı Adam Brain de gözünü CEO koltuğuna dikmiş durumda. Adam Brain halihazırda Twitter çalışanları arasında çok seviliyor ve sözü geçiyor. Dolayısıyla, yönetim kurulunun, şirketi Brain’e teslim etmek konusunda düşüncesi var. Ancak kaç kişi ona oy verecek, yönetim kurulunda diğer adaylardan daha fazla tercih edilecek mi, bu soruların cevapları net değil.

5-Jeff Weiner

LinkedIn’in CEO’su Jeff Weiner’ın Twitter’a CEO olmak isteyip istemeyeceği bilinmiyor çünkü LinkedIn de şu sıralar çok güçlü bir yükseliş sürecinde ve Jeff Weiner’ın pozisyonu da çok güçlü. Ancak Twitter yönetimi içinde, Jeff Weiner’ın başarısını Twitter’a transfer etmek konusunda bir görüş de hakim. Dolayısıyla, teklif götürülebilecek adaylar arasında Jeff Weiner’ın da adı geçiyor.

6-Mike McCue

Mike McCue’yu Flipboard’ın başındaki kişi olarak taşıyoruz. Başarılı bir sosyal medya uygulaması olan Flipboard yine de Twitter’ın CEO’su olmak için yeterli bir referans mı? Sorunun cevabı aslında Twitter yönetim kurulundan geçiyor. Kurul üyesi Peter Currie, Mike McCue ile 90’lı yıllarda Netscape’te yakın çalışma arkadaşıydı. Currie’nin şimdi de güvendiği arkadaşını, Twitter’a taşımak istediği konuşuluyor. Aslında, Flipboard’ın da benzer uygulamalar arasından başarıyla sıyrılarak büyük bir kullanıcı kitlesine ulaştığını düşünürsek, McCue’nun zor bir iş başardığını görebiliriz.

snoop-lion7-Snoop Dogg

İşte adayların en garibi… Ünlü hip-hop şarkıcısı Snoop Dogg, Twitter CEO’su olarak aday olduğunu her yerde bağırıyor. Twitter yönetim kurulu bunu ciddiye alır mı bilinmez ama bazı çevreler, Twitter’ın tam olarak böyle bir “çılgınlığa” ihtiyacı olduğunu, gençleri ancak bu şekilde kendine bağlayabileceğini ve sonrasında da reklamverenlerin bütçelerini banka hesabına akıtabileceğini düşünüyorlar. Elbette Twitter hissedarları için de en önemli detayın para olduğunu unutmamak lazım ve Snoop Dogg, bu paranın kilidi olabilir. Snoop Dogg da bu kozunun farkında ki, gittiği her yerde Twitter CEO’su olması gerektiğini anlatıp duruyor ve çılgınca alkışlanıyor. Kim bilir? Belki de olur.

8-David Eun

David Eun, Samsung’un cihazları için ihtiyaç duyduğu yazılımları üreterek Samsung müşterilerinin kendini özel hissetmesini sağlayan isim. Aslında Twitter’ın da ihtiyacı olan şey bu. Twitter’ı farklı uygulamalarla ve servislerle destekleyerek, kullanıcıları kendine daha fazla bağlayabilirse Twitter kısa sürede reklamdan geçilmeyen, para basan bir matbaaya dönüşebilir.

9-David Sacks

Paypal’ın COO’su olarak adını duyuran Sack şimdi de Twitter’ın CEO adayları arasında sayılıyor. Sacks’ın bu teklife cevabı ne olur bilinmiyor ancak Twitter yöneticileri arasında, iş dünyasında çok büyük bağlantıları olan Sacks sayesinde Twitter’a yeni ortaklıklar ve kazanç kapıları açmanın mümkün olabileceği görüşü hakim.

10-Susan Wojcicki

YouTube’un başkan yardımcısı Susan Wojcicki, içerik paylaşımının video üzerine ağırlaştığı bu dönemde Twitter’a büyük fırsatlar kazandırabilir. YouTube deneyimini Twitter’a taşıdığında, Twitter’ı gerçek bir açık haber kaynağı olarak görmemiz de mümkün olabilir.

11-Sundar Pichai

Google’daki en güçlü üçüncü adam olarak bilinen Sundar Pichai, bugün kullandığımız tüm Google ürünlerinin arkasındaki gizli güç olarak da tanınıyor. Şimdi bu ismin, gücünü Twitter için kullandığını hayal eden Twitter hissedarlarının bazıları onu ikna etmek için kapısını aşındırıyor.

12-David Marcus

Paypal ve Facebook’ta deneyim kazanan David Marcus özellikle ödeme sistemleri konusunda uzman. Elbette geniş bir network’e de sahip olan Marcus da Twitter CEO adayları arasında anılıyor.

13-Adam Cahan

Yahoo’nun mobil departmanını yönetirken kullanıcı sayısını 600 milyona çıkartan Adam Cahan şimdi de Yahoo’yu YouTube’la yarışacak bir video kanalına çevirmek üzere Yahoo Video servisinin başında. Ancak Twitter onu her an Yahoo’dan çalabilir.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>