Techinside Google News
Techinside Google News

Twitter’ın yeni şefi yine Jack Dorsey

Twitter'ın kurucularından Jack Dorsey yeniden Twitter'ın başına getirildi ancak Jack bu sefer eskisinden çok daha güçlü
- Advertisement -

jack-dorseyJack Dorsey’i, Twitter’ın kurucusu ve ortağı olarak tanıyoruz. Ancak 2008’de kendi kurduğu şirketten kovulan Jack Dorsey, 2015’te Twitter’e yeniden CEO olarak geri döndü. Twitter yönetiminin, onu şirketten ayırmakla hata yaptığını düşünmesi aslında tesadüf değil. Jack Dorsey elini attığı her işi başarıya ulaştıran bir yetenek ve ona şimdi Silikon Vadisi’nin yeni Steve Jobs’ı olarak bakılıyor.

Jack Dorsey, Twitter’ın ilk mesajını atan kişi. Twitter’da çok ünlü olan “just setting up my twttr” geyiğinin çıkış noktası, Jack Dorsey’in Twitter’ı yayına açtığında attığı ilk mesaja bir gönderme.

Ancak Dorsey’in Twitter CEO’su olarak şirkette şansı çok yaver gitmedi. Yogaya ve resim derslerine çok vakit ayırdığı için şirket içinde tepki alan Dorsey, kendi kurduğu şirketten 2008 yılında kovuldu. Bu öykü bize biraz da Steve Jobs’ı anımsatıyor. Jobs’ın da Apple’dan kovulduğunu biliyoruz.

Şimdi Dorsey, Seteve Jobs’ın hayat öyküsüne benzer biçimdi, daha önce kovulduğu şirketine kurtarıcı olarak yeniden çağrıldı. Yaz başında Twitter CEO’su Dick Costello’nun şirketten istifa etmesiyle yönetim kurulu hissedar Jack Dorsey’i geçici olarak göreve atamıştı ancak geçici statüsü artık ortadan kalktı çünkü yönetim kurulu görevi kalıcı olarak kendisine teslim etti. Twitter’ın Dorsey’den beklentisi ise büyük. Şirketi Facebook ile yarışabilen dünya çapında ve çok karlı bir sosyal medya servisine dönüştürmesi gerekiyor.

Dorsey 2008’den bu yana çok yol katetti. Şirketten atıldıktan sonra Jack kendine yeni bir şirket kurdu. Square isimli bu şirket, cep telefonu üzerinden herkesin kredi kartı ile ödeme almasını sağlıyordu. Bugün Türkiye’edek Ödeal isimli hizmete benzer şekilde çalışan Square’ın tek farkı, kredi kartını okutmak için telefonun kulaklık çıkışına bir kredi kartı okuyucusu takmasıydı. ABD’de çok popüler olan bu uygulama sayesinde arkadaşlar masrafları ortak karşılamaya, küçük esnaf veya öğrenciler yaptıkları iş için kolayca ödeme almaya başladı. Square o akadar popüler oldu ki şirketin değeri şu anda 6 milyar doları geçmiş durumda.

Şimdi Jack Dorsey, sıradışı yeteneklerini Twitter’ı yeniden çok popüler ve tercih edilen bir mecra haline getirmek için kullanacak. Yaratıcı ve sürpriz fikirleri ve bu fikirleri hayata geçirebilme başarısıyla Jack Dorsey’in Twitter için büyük bir kazanım olduğu açık ama bakalım Facebook’un yüz milyar dolar barajını geçtiği yeni düzende Dorsey’in yetenekleri Twitter’ı kurtarmak için yeterli olacak mı?

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir