Uber 20 kişiyi cinsel taciz nedeniyle işten attı

1

uber

Araç paylaşım uygulaması Uber, 2016’nın başında ortaya çıkan, şirket içindeki cinsel taciz suçlamaları nedeniyle geniş bir soruşturma başlatmıştı.

Uber’den ayrılan bir kadın çalışanın, yöneticilerinin cinsel içerikli taleplerine maruz kaldığını açıkladığı blog yazısı büyük ses getirmiş ve olayın üzerine şirketin CEO’su Travis Kalanick geniş bir soruşturma başlatacaklarını duyurmuştu.

O soruşturmanın sonucuna göre şirketin avukatı tarafından 12 bin çalışana gönderilen duyuruda, şirketten 20 kişinin işine son verildiği açıklandı. İşten atılanların ismi açıklanmasa da, insan kaynaklarına yapılan 250’ye yakın şikayetin değerlendirilmesi sonucunda, 20 kişinin cinsel taciz niteliklerini taşıyan davranışlarda bulunduğunu tespit eden soruşturma komisyonu, bu kişilerin şirketle ilişiğini kesti.

Ocak ayında medyaya yansıyan suçlamalarda, şirketin CEO’su Kalanick’in “maço” karakterli biri olduğu ve şirket içinde kadınlara yönelik tacizlerin görmezden geldiği dile getirilmişti. Kalanick, Trump’a verdiği destek için zor durumdayken karşılaştığı bu suçlamalarla, Uber’in büyük zarar göreceği endişesiyle şirket içinde geniş bir soruşturma yapılacağına söz vermişti.

Uber, soruşturmanın bağımsız bir ekip tarafından yürütülmesini istemiş ve soruşturma komisyonunu kurma görevini emekli bir yargıca devretmişti. Şirketteki işten atılma kararları, bu komisyonun Uber yönetim kuruluna verdiği tavsiyeler doğrultusunda gerçekleşti.

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>