Uber Suudiler’den 3,5 milyar dolar yatırım aldı

0

Araç paylaşım/taksi servisi Uber, Suudi Arabistanlı yatırımcıdan 3,5 milyar dolarlık yatırım aldı. Bu rakam aynı zamanda özel bir şirkete tek seferde yapılan en büyük yatırım olma özelliği taşıyor.

Suudi Arabistan’ın devlet fonlarından karşılanan yatırım ile şirketin kasasındaki nakit miktarı 11 milyar dolara çıkarken, şirketin toplam değeri de 62,5 milyar dolara yükseldi.

2014 yılından beri Suudi Arabistan’da faaliyet gösteren mobil araç paylaşım uygulaması, ülkenin yöneticileri tarafından da kabul görüyor. Ülkenin yatırım fonunu yöneten Yasir Al Rumayyan’a göre Uber gibi şirketler Suudi Arabistan’ın geleceğinde önemli bir rol oynayacak. Ülke, 2030’a kadar petrol endüstrisine olan bağımlılığını azaltarak yeni sektörlerde kendine gelir yaratmak istiyor.

3,5 milyar dolarlık yatırımdan sonra Rumayyan da şirketin yönetim kuruluna girecek. Suudi Arabistan’da kadınların otomobil kullanması yasak olduğu için Rumayyan’ın, önemli ortağı olduğu şirketin diğer ülkelerdeki kadın sürücülerini de engellemek isteyip istemeyeceği şimdiden merak konusu oldu.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>