Uber 500 çalışanını işten çıkarabilir!

0

Uber içinde bugünlerde yüksek gerilim yaşanıyor. Çalışanlar, şirket yönetiminin 500 çalışanı işten çıkarmak üzere hazırlık yaptığını öğrenmiş bulunuyor ve tüm çalışanlar diken üstünde oturuyor.

Şirketin asıl planı, ABD’de Uber ile çalışan şoförlere uygun taksitlerle otomobil satan Leasing şirketini kapatmak. Ancak bu şirkette 500 çalışan bulunuyor ve şirket kapatıldığında 500 kişi işsiz kalacak. Uber’in bununla yetinmeyeceği ve ana şirketten de bir miktar işten çıkarma yapabileceği bekleniyor.

Uber’in leasing şirketi bugüne kadar 40 bin şoföre taksitle otomobil satmış bulunuyor. Uber’in şirketi kapatma kararında, yaşanan büyük zararın da etkili olduğu vurgulanıyor. Uber şirketi kurarken, lease yöntemiyle şoförlere satılan her araçtan 500 dolar zarar etmeyi göze almıştı. Piyasaya oranla 500 dolar daha ucuza otomobil satın alan şoförlerin çalıştırdığı otomobillerden gelen taşıma gelirleri ile bu zararın giderileceği düşünülüyordu. Ancak gerçekleşen zarar beklentilerin çok üzerine çıktı ve şirketin otomobil başına 9000 dolar zarar ettiği anlaşıldı. Uber şimdi bu ağır zararı daha fazla çekmemek için leasing şirketini kapatacak. 

Uber’in şirketi bir yatırımcıya veya bir rakip şirkete satması da mümkün ancak her şekilde şirket çalışanlarının büyük bölümünün işine son verilmesi bekleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>