Uber 700 milyon dolar zarar etti

1

uber

Bir yıl önceye döndüğümüzde, yıllık 10 milyar dolar düzeyinde kar etmesi beklenen araç paylaşım uygulması Uber için rüzgar tersine döndü. Yılın ilk çeyreği için finansal raporlarını açıklayan Uber, 708 milyon dolar zarar ettiğini açıkladı. Bu büyük zararın ardından ise şirketin Finans Müdürü de işten ayrıldı.

Uber’i bu noktaya getiren ise özellikle son 1 yılda yaşadığı çok sayıda skandal oldu. ABD Başkanlık Seçimleri sırasında Uber’in kurucusu Travis Kalanick’in Trump’ı açık açık desteklemesi ve seçimden sonra Trump’ın danışmanı olması şirkete en büyük zararı verdi. ABD’de Uber uygulamasını silmek ve rakibi Lyft’i kullanmaya başlamak üzerine yürütülen kampanyalar o kadar başarılı oldu ki, uygulama pazarlarında Lyft en çok indirilen uygulama konumuna yükseldi.

Kalanick’in sarhoş bir şekilde Uber şoförleri ile kavga ettiğini gösteren videoların da şirkete büyük prestij kaybettirdiği kabul ediliyor.

Uber sözcüsü ise şirketi halka açılmaya hazırlayacak yeni bir finans müdürü arayışında olduklarının altını çizerek, Uber’in borsaya gideceği haberlerini doğruladı.

Uberin mevcut finans müdürü Gautam Gupta ise Temmuz ayında şirketten ayrılacak ve adını şimdi açıklamadığı bir startup’ta çalışmaya başlayacak.

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>