Uber Çin’de sınırlarını zorluyor

0

Araç paylaşım uygulaması Uber, Çin’de büyümek için sınırlarını zorluyor. Uber’in Çin ofisine göre, popüler araç paylaşım servisi bir sene içinde Çin’deki tüm rakiplerini geçip birinci konuma yükselecek.

Çin’de araç paylaşım servisi konusunda liderlik Çinli uygulama Didi Chuxing’in elinde. Didi Chuxing aynı zamanda geçen ay Apple’dan 2 milyar dolar yatırım alarak Apple ile ortak olmuştu. Didi’nin Çin’deki en büyük rakibi Uber ise Toyota ile anlaşarak Toyota ile ortaklık kuracağını açıklamıştı.

Uber’in Çin’deki yöneticisi Zhen Liu Uber’in pazar payında hızlı bir artış yaşandığını ve önümüzdeki 12 ay içinde Didi Chuxing’in pazar payını geçeceklerini açıkladı. Geçen yıl sadece sekiz şehirde faaliyetleri olduğunu ve pazar paylarının %1 olduğunun altını çizen Liu, bu yıl ise Çin pazarının %33’ünü temsil ettiklerini hatırlatıyor. Bu hızlı büyüme rakamıyla, bir sene sonra ise Didi Chuxing’i geçeceklerini iddia ediyor.

Çinli Didi Chuxing servisi ise dört yaşında ve pazara iki yıl sonra giren ABD’li araç paylaşım servisinin yöneticisi Liu, Didi ile rekabet edebilmek için Çin’de milyarlarca dolarlık yatırım yaptıklarını hatırlatıyor.

Didi Chuxing ile Uber’i karşılaştırmak için Çin’den sağlıklı veri toplamak biraz zor çünkü iki şirket de Çin’deki 400 şehirde faaliyet gösteriyor çok hızlı büyüyen şirketler henüz düzgün ve sağlıklı raporlama yapabilecek verilere sahip değiller. Yine de piyasada gözle görülen ve halkın daha çok tercih ettiği marka Didi Chuxing olarak öne çıkıyor.

Çin pazarı otomobil paylaşım servisleri için çok önemli çünkü halkın büyük bölümü otomobile sahip değil ve toplu taşımacılık çok zor şartlarla işlediği için Çin vatandaşları için taksi servisleri hayati önem taşıyor. Didi Chuxing de bu boşluğu doldurmak üzere ortaya çıkan bir girişim olarak büyük başarı kazandı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>