Uber Danimarka’dan çıkıyor

0

Danimarka ve Uber arasında devam eden kavga, Uber’in Danimarka’daki faliyetlerini durdurarak ülkeden çıkma kararıyla sonuçlandı.

Avrupa’nın pek çok ülkesinde yasak olan ve kullanımı “korsan taksi” olarak tanımlanan Uber’in Danimarka’da 2000 şoförü bulunuyordu. Danimarka’da yasal sınırlar içinde işlem yapmak için ülkede yerel bir taksi şirketi kuran Uber, bu yan şirket üzerinden yolcu taşıyordu.

Ancak ülkede yeni çıkan yasa, taksi koltuklarına yolcu varlığını tespit edecek sensörlerin konulmasını zorunlu kılınca, Uber bu değişikliğe itiraz etti. Kişisel araçlarını yan gelir sağlamak için yolcu taşımaya ayıran Uber şoförlerinin araçlarına pahalı sensörler takması mümkün olmadığı gibi bu sensörler nedeniyle hangi aracın yolcu taşıyıp taşımadığını fark edecek olan yerel yönetimlerin, taksi olarak kayıtlı olmadığı halde yolcu taşıyan araçları bu sayede Uber’le çalışmaktan caydırmaya çalıştığı vurgulanıyor.

Danimarka’da 300 bin kişinin kullandığı Uber’in ülkeden çıkmasıyla, Uber bir Avrupa ülkesini daha kaybetmiş oluyor.

Türkiye’de de Uber araçlarına taksiciler tepki gösteriyor ve kimi Uber araçları durdurularak, polis tarafından korsan taksi uygulaması yapılabiliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>