Uber o davayı kaybetti

0

Uber’in Londra ofisi, tüm dünyada emsal olabilecek ve başını ağrıtabilecek önemli bir davayı kaybetti.

Şirketin Londra’da iki şoförü, tüm gün araç paylaşım uygulaması için fulltime çalıştıklarını, çalışma saatleri içinde mola vermelerine bile izin olmadığını belirterek, Uber’in kendilerine özlük hakları vermesi gerektiği iddiasıyla mahkemeye başvurdu ve Uber’e dava açtı.

Kendi adına çalışanlar köle midir?

Araç paylaşım uygulamasının yöneticileri ise şoförlerin kendi adına çalıştıklarını ve çalışma saatlerini kendilerinin seçebildiğini, üstelik aralarında tam zamanlı çalışma sözleşmesi olmadığını savunarak bu iddiayı reddetti. Ancak yargıcın şirketin yöneticileri gibi düşünmediği ortaya çıktı.

Şirketin, şoförlerin sigortasını yatırması gerektiğini ve onların hafta sonlarında veya seçtikleri günlerde izin yapabilmesine olanak sağlayacak bir yapı kurması gerektiğini belirten mahkeme, davacı şoförlerin lehine karar verdi. Böylece araç paylaşım uygulaması artık İngiltere’de şoförlerin sigortalarını yatırmak zorunda kalacak ve onlara şirketin bordrolu çalışanları gibi, yo-yemek yardımı, bayram-tatil günlerinde izin veya özel ücret gibi tüm özlük haklarını sağlamak zorunda.

Ayrıca yıllık 15 gün tatil hakkı için de şoförlere ödeme yapmak durumunda olacak ya da şoförlerin 15 gün boyunca müşteri kabul etmemesine izin verecek.

Bu kararın şimdi sadece araç paylaşım uygulamasını değil, yemek siparişlerini teslim eden ve yine parça başı ücret alan kuryelerle çalışan Deliveroo gibi şirketleri de etkileyeceği düşünülüyor. Ayrıca ABD’deki şoförlerin de araç paylaşım uygulamalarına ve yemek sipariş servislerine karşı benzer davalar açmaları bekleniyor. Ortalık çok karışacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>